Bu mekanizmanın nasıl çalıştığını anladınızmı?

Başlatan z, 15 Mart 2016, 17:30:41

muhittin_kaplan

Aynen. Yerine gore. Buradaki amac yumurta boyamak sanirim.

muhendisbey

Bu mekanizma ekonomik ve kartezyen hızlı mekanizma. Tork ve hassasiyet beklenmeyecek işlerde kullanılabilir. En büyük problemi ise kayışı gergin tutma problemi. Kayış gergin tutulmazsa diş atlar sanal eksenler bozulur. Yaylı bir mekanizma ile kayış gerginleştirilebilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Mekaniğim büyük ölçüde bitti. Resimde en arkadaki kayış gergi bloğunu yapacağım.

Resime bakınca bloğu mil üzerinde geri çekip vidaları sıkılarak gerginlik yapılıyor gibi anlıyorum.

Alternatif önerisi olan varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Gergi için yaylı bir mekanizma daha iyi sonuç verebilir

ipek

hocam Leica Cam Cutter makinasında buna benzer bir yapı görmüştüm.kısaca bir eksende iki adet eş motor var ve motorlar iki ayrı sürücüye aynı komut geliyor yani paralel diyebiliriz bundaki mekanizma gibi iki aynı stepper eşli hareket ediyor,Leica ultra hassas micron kesimler yapabiliyor,o yüzden kayış yok,çelik bükülmüş spiral bir tel ile inşaa edilmiş kadrandan kadrana gerili, ve sarılı oldukları mandrenderde iki adet yay teli muazzam gerginlikte tutuyor,
şimdi sorum şu atıl gibi görüren sanki yatak karşıkığı değilde o motorda eşli çalışıp kayışın gerginlik densitesine yardımmı ediyor acaba...?

muhendisbey

Yaylı gerginin bazı dezavantajı da olabilir. Titreşim oluşturabilir örneğin. Bu sistemde titreşim bütün eksenlerde oynama meydana getirir. O nedenle bir kez gerilip sabitlenecek. Zaten kayış içerisindeki fiberler esnemesini önleme için yetecektir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

ido2323

Tebrikler gerçekten çok güzel olmuş, mekanizmanın çizimlerini paylaşma imkanınız var mı?

z

Teknik çizimleri, şemayı ve yazılımı paylaşamam fakat mekanizma ile uğraşmak isteyenlere 1 gün imalat için zaman tanınması durumunda postaya vermek üzere mekanik bileşenleri yollayabilirim.

Siz sadece çelik milleri, step motorları, triger kayış ve kaynağı, rulmanları ve viidaları satın alıp takarsınız.

iyildirim

Kullanılan motor size, mil-rulman  çapları nedir hocam?

z

Nema 17 motor,  Miller 8mm.

Kayış gergi rulmanları 6x5x15 Flanşlı rulman. Bu rulmanlar biraz para tutuyor. Toplam 10 tane gerekiyor ve ben tanesini 8 TL'den temin edebildim.
3D yazıcılar için tanesi yaklaşık 4...5 TL olan  delik çapı 3mm ucuz flanşlı rulmanlar var. Fakat ben 6 mm delik çaplı rulman kullanmayı öngördüm.

---------------

Mekanik bileşen isteyenlerin ayrıca M8 lineer rulman almaları gerekmiyor. Lineer rulmanlar hassas şekilde blokların içine gömülü durumda.

Mucit23

@z
Çizimleri yapmak mesele değilde parçayı yapmak için ne kullanıyorsun.  Bunun için cnc destekli freze tezgahınmı var ?

z

Freze ve tornam var. Kalıbın kalıbının kalıbını yapıyorum önce.

Mucit23

Kalıbın kalıbı derken bütün bir alüminyum kütük kullanmıyormusun?

z

Öncelikle frezede alüminyum kütük yada sanayi plastiklerinden parçaları işliyorum. Bunları silikon kalıba alıp ardından polyester benzeri malzemelerle döküyorum ardından
elde ettiğim parçaların bazılarını tekrar frezede işliyor ardından boyuyorum.