Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Kedi dili

Başlatan z, 31 Temmuz 2016, 20:41:31

DEno_12

Alıntı yapılan: z - 07 Ağustos 2016, 12:40:30

Hotend artık güzel çalışıyor daha fazla neresini geliştirebilirim ki? Belki ısıtıcı gücünü artırabilirim.

Hocam hot end ne kadar güzel çalışırsa o kadar az itme gücü gerekir. Sizin paylaştığınız direct drive DeltaWasp 20x40 makinede, extruderın itiş sisteminin konvensiyonel yöntemlerden farklı olduğunu zannetmiyorum.

muhittin_kaplan

herhangi bir silindir e "merdiven kaydırmaz bandı", "kaykayların üzerindeki kaydırmaz" yada bildiğin zımparayı yapıştırsan olmaz mı ?

z

Matkaba takılan 1 cm çaplı minik zımpara taşlarını denedim ve istediğim gibi olmamıştı.

Fakat bahsettiğin şeyi de deneyeyim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trgtylcnky

Bu itme dişlisini biraz araştırmıştım. Dişlinin filamenti ısırması gerektiğini söylüyorlar. Filamenti iterken çok fazla kuvvet gerekiyormuş ve ısırmazsa filamenti sıyırırmış.

z

Evet kesinlikle ısırıp dişlemesi gerekiyor.

Yeni tasarımımda bunu çok basit şekilde hallettim ve daha iyisinin de nasıl yapılacağını biliyorum fakat daha iyisi teknoloji istiyor evde yapmam imkansız. Patent bile alınabilir.

https://www.picproje.org/index.php/topic,65171.msg505959/topicseen.html#msg505959

muhendisbey

Isırsa bile çok yumuşak filamentler var. (Esnek filament örneğin)
Bunlar yumuşak olduğu için ve viskositesi düşük olduğu için extruder içerisinde dişli tarafından yenebiliyorlar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhittin_kaplan

bak aklıma birşey daha geldi..

dremel grinder

z

Bu çok güzel fikir.  Malzemesi çok sert ve keskin. Daha iyisini düşünemiyorum.

Fakat flament itici dişlilerin genelinde şöyle bir sorun var;

Dişlinin çapı 5..10 mm civarında. Dolayısı ile diş sayısı çok fazla değil. Karşıdan baskı tekeri baskı yaptığında 1 bilemedin 2 diş filamante dokunuyor. Bu da yeterli sürtünme oluşturmuyor Filamant biraz zorlanınca  diş filamaneti yontuyor. Bunun için çok ince dişlerden çok sayıda dişi olan dişli kullanmak lazım. Dişli çapı da büyük olursa daha iyi olur.
Daha da önemlisi flamant gelen komutlar gereği bazen çok yavaş itiliyor bu durumda flamente basan diş flamantten çıkarken yeni diş flamante henüz dokunmamış oluyor.

Son tasarımımda bu sorunu büyük ölçüde aştım. Yaptığım iticide hiç diş yok. Eğer kanal içine dikine ince dişler açabilsem daha da mükemmelleşir. Fakat bu yüksek teknoloji istiyor. Eğer bu yapıyı resmini verdiğin karbür malzemeden yaparlarsa tadından yenmez.

Çektiğim videoda bunda da bazen kaydırma var fakat bu torna kullanmadan  yaptığım iticinin eksantiriklik sorunundan kaynaklanıyor. İlk fırsatta düzelteceğim.

Fakat bir de şöyle bir durum var. Aşması çok zor ama imkansız değil. Özellikle hızlı basımda filamentten akan plastik ile nozzle"ın xy konumu arasında faz farkı var. Flamante aniden flament itince plastik gecikme ile çıkıyor.

Bu çok normal çünkü nozzle"a kontrol açısından bakarsak en az 2 derece bir düzenek.

trgtylcnky

Plastik gecikmesiyle alakalı şöyle bir şey görmüştüm: http://basdebruijn.com/2014/05/machinekit-and-additive-manufacturing/
Kullandığı sistem BeagleBone üzerinde LinuxCNC.

Slic3r'de de pressure advance diye bir parametre vardı ama işe yarıyor mu bilemiyorum.

muhittin_kaplan

yukarda bahsettiğin problem i düşününce neden sadece tek dairesel noktadan flamenti itmeye yada çekmeye çalıştığınızı anlamıyorum, böyle bir zorunluluk mu var ?

aşağıdaksi mevcut sistem sizin kullandığınız mı ? neden palet tarzı (alt resim) bir itici tasarlamıyorsunuz ?

trgtylcnky

paletin sadece tekerlek olan kısımlarında baskı oluşur diye düşünüyorum

muhittin_kaplan

araya baskı için dolgu yapılabilir, şerit zımpara gibi düşünün

z

Elimde bolca dağıtılmış planet redüktör olduğundan üstteki yapıyı yapmak için hiç hiç uğraşmam gerekmedi.  Ancak belirgin fayda sağlamadı. Dişliler çok küçük  diş yükseliğine sahip ve ince dişlere sahip olsa etkili olur.

Kullandığım filament çok sert ve kaygan bir yüzeye sahip. Kısa mesafede şekil değiştirmesi çok zor.

Aslında en güzeli filamenti üretirlerken kablo bağında olduğu gibi merdiven gibi tırtıklı ürtecekler ve bizlerde bu tırtıklara giren dişliler kullanacağız.

Şu ana kadar bulduğum en güzel yöntem videosunu yayınladığım yöntem. Filament keskin kenarlı yarığa çok iyi oturuyor ve kolay kaymıyor.

muhittin_kaplan

hocam alttaki yapı da ne gibi bir zorluk var ?

z

Ben 3 tekerlekli yapıyı aşağıdaki gibi dişlili yaptım.

Dediğim gibi dişler iri ve az olduğu sürece çok işe yaramıyor.