Kedi dili

Başlatan z, 31 Temmuz 2016, 20:41:31

muhittin_kaplan

bir ara "bıçak yapımı" ile alakalı olarak bir video da görmüştüm, (çeliğe su verme işlemini kendim yaparken bende rengine bakarım) mıknatıs kullandıklarını, ham demir ısıtılıp mıknatısla kontrol edildiğini, mıknatısın sıcak ham demiri tutmadığında su vermek için sıvıya daldırıldığını gördüm ama bir türlü video yu bulamadım.

z

Ham demir demeyelim de çelik diyelim. Çeliği demirden ayıran en belirgin özelliği diğer metallerle yaptığı alaşımdan ziyade içerdiği karbon miktarıdır.

Çeliğine bağlı olmakla birlikte ısıl işlem öncesi çelik peynir keser gibi kesilip işlenebilir ve ısıl işlem ve ani soğutma ardından o ünlü sertliğini kazanır.

Tersine sert çeliği işlemek için ısıtıp yavaş soğumaya terkediyorum. Soğuma ardından gene çeliği kolayca işleyebiliyorum.

Örneğin rulmanların bileziklerini başka amaçla kullanmam gerektiğinde rulmanı söküp bileziği akkor hale getirip ardından yavaşça soğutuyorum.

Artık o meşhur rulman çeliği peynir gibi yumuşak oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Hocam  benim için soğuk halde iken basitce işleyebildiğim herşey demir dir.
Azimle video yu arıyorum..

z

Yok ham demir sanıyorsundur ama değildir. Demire ne kadar ısıl işlem uygularsan uygula demir olarak kalır. Ancak sementasyon işlemi yapabilirsin. Bunun için demiri örneğin sobanın içine atarsın ve yanan kömürden akkor hale gelirken kömürden bir miktar karbon emer. Bu işlem sonucunda artık demir yüzeyi karbon açısından zengindir ve yüzeyi sertleştirilebilir.

Çelik dendimi ham demir  + karbon akla gelir.

İlave olarak diğer elementler de katılarak çeliğe ilave özellikler kazandırılır.

Yok yok, su verilmemiş bazı çelikleri de demir işler gibi işleyebilirsin. Yumuşacıktır.

mesaj birleştirme:: 11 Ağustos 2016, 00:31:50

Alıntı yapılan: DEno_12 - 10 Ağustos 2016, 17:49:10
Hocam birkaç tane fazla üretebilirseniz biz de redüktörsüz deneyebiliriz..

İdo2323 redüktörsüz extruder için ilk fırsatta aynı dişlinin küçüğünü yapıp deneyecek. Başarılı olursa ondan alabilirsiniz. Zaten kendisi komple hazır extruder üretip satıyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DEno_12

Hocam extruder üretip sattığından haberimiz yok.  Direk extruder olarak almak isteyen arkadaşlar da çıkabilir. Ido hocam fotoğraf paylaşabilirseniz güzel olur aslında.