Kedi dili

Başlatan z, 31 Temmuz 2016, 20:41:31

z

İncelediğim bir plotterda kağıdı ileri geri hareke ettiren düzenekte kağıda iki uçtan baskı yapan  iki adet disk vardı. Bu diske dokunduğunuzda sanki kedi diline dokunmuşsunuz hissine kapılıyorsunuz.

Disk yüzeyi eğimli mikroskopik dikenlere sahipti.

Bu tip yüzeylerin nasıl yapıldığını bilen varmı?

İncelediğim bir başka plotterda ise bu disk yerine zımpara taşından disk kullanılmıştı ve metal olan kadar başarılı değildi üstelik kağıdı zedeliyordu.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Bahsettiğim mikroskopik dikenli yapının literatürdeki adını bilen varmı?

Google'a da yazamadığımdan arama da yapamıyorum.

Firzen

Alıntı yapılan: z - 31 Temmuz 2016, 20:41:31
İncelediğim bir plotterda kağıdı ileri geri hareke ettiren düzenekte kağıda iki uçtan baskı yapan  iki adet disk vardı. Bu diske dokunduğunuzda sanki kedi diline dokunmuşsunuz hissine kapılıyorsunuz.

Disk yüzeyi eğimli mikroskopik dikenlere sahipti.

Bu tip yüzeylerin nasıl yapıldığını bilen varmı?

İncelediğim bir başka plotterda ise bu disk yerine zımpara taşından disk kullanılmıştı ve metal olan kadar başarılı değildi üstelik kağıdı zedeliyordu.

Toz kalıplama yöntemi ile yüzeyde mikroskobik boyutta pürüzlü bir yapı elde edilebilir hocam. Makine dersinde görmüştük ama bu dediğinizin ismini bilmiyorum ne yazıkki.
Kararsız...

z

Hani  metal bir nesneye yanlışlıkla tornavida vs çarparsınızda yüzeyden bir metal parçası ayrılır ama kopmaz elinize takılıp durur ya işte aynen öyle bir yüzey.

Kedinin diline parmağını  dokunduran varsa dediğimi çok iyi anlayacaktır. Tahminimce kedi bir et parçasını yalasa et diline takılır doğruca ağzına girer. Muhtemelen kedi dilinde minik sivri milyonlarca kemikçikler var.

Tam aynısı olmasa da buldum bir şey.

http://www.monsterbrewinghardware.com/store/pc/Drive-Roller-for-Pro-2-0-Mill-p160.htm

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2016, 22:20:11

Makinelerin çevirme kolları yada vidalarına (El yada parmakla tutamaç) tornada bir aparat ile iz yapılıyor. Bu aparatın değişik çeşitleri vardır ve belki de bu şekilde yapılıyordur.

muhendisbey

Ufak piramitçikler şeklinde
Tahminen v tip bir ucun 45 derecelik 90 derece kesişecek şekilde oyuk açması ile yapılabilir, böyle yapıldığını sanmıyorum kalıp imalat olma ihtimali daha ağır basıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

atacanteknik

bunun yüzeyi belirttiğiniz şeyle aynı

z

Alıntı yapılan: muhendisbey - 06 Ağustos 2016, 22:39:01
Ufak piramitçikler şeklinde
Tahminen v tip bir ucun 45 derecelik 90 derece kesişecek şekilde oyuk açması ile yapılabilir, böyle yapıldığını sanmıyorum kalıp imalat olma ihtimali daha ağır basıyor.

Yok torna için bunun özel bir aparatı var. Dönebilen iki disk ile tornalama yapılıyor. Yani o deseni oluşturmak için ince ince uğraçmıyorsun kendiliğinden oluyor.
Youtube'da bir video bulurum.

Tabiki bahsettiğim yüzey aslında tam da fotosunu verdiğim yüzey gibi değil. Daha farklı.

Atacantekniğin verdiği resme daha çok benziyor.

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2016, 23:27:23

Çakmaktaşı kullanan çakmakların taştan kıvılcım çaktıran çelik tekeri çok güzel aslında fakat çapı çok küçük. Bir de matkapla delemiyorsunuz.

Haa bu arada "Kedi Dili"ni flament itici dişli için araştırıyorum.

https://www.google.com.tr/search?q=knurled+knob&biw=1680&bih=934&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjU8sjc0q3OAhXHWRoKHe3WATkQ_AUIBigB&safe=active

muhendisbey

Filament dişlisi için aradığınızı tahmin ettim.
Filamente dişin biraz geçmesi lazım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Aslında sorun flamant dişlisinin çapının küçük oluşundan kaynaklanıyor.

Bu tür teğetsel dokunuşla itme yapan düzeneklerde kıritik çap diye bir şey vardı.  Mühendislerin kara kitabı dediğimiz bir kitapda yanlış hatırlamıyorsam bu konuya değiniliyordu.

Çap küçük olunca sıkıştıran yüzeyler küçük oluyor ve zoru gördümü flament tıraşlanıyor. Flament dişlisinin çapı artırılırsa temas yüzeyi aratacağından itme kuvveti de artacaktır. Fakat bu daha fazla tork gerektirir.

Neyse 3D yazıcının kalbi extruder ünitesi bunu çok iyi anladım. 3D yazıcı öyle ya da böyle çalışır ama iyi bir şey yapmak için extruder üzerine çok kafa patlatmak lazım çoook.

z

Bir yaşıma daha girdim. Nat Geo Wild kanalını seyrederken şansıma kaplanlar konu edildi.

Kedinin dilindeki dikenlerin herbiri diş imiş.

Kaplanlar bu dişler sayesinde (dilin üstündekilerle) öldürdüğü avın derisini sadece yalayarak yüzebilirmiş.

https://www.google.com.tr/search?q=cat+tongue&safe=active&biw=1680&bih=934&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwittfS0ha7OAhUGuRQKHcpKAzcQ_AUIBigB#imgrc=8waU4G8pbW9koM%3A

DEno_12

Hocam cold end kısmında geliştirmeler yapıyorsunuz fakat hot end kısmını su soğutmalı yapıp bıraktınız. Bence orada da gelişecek çok kısım var.

Gibi...

https://www.kickstarter.com/projects/tiko3d/tiko-the-unibody-3d-printer/description

veya

https://www.kickstarter.com/projects/b3innovations/pico-all-metal-hotend-for-reprap-3d-printers/description

Ayrıca hot end kısmında yaptığınız geliştirmeler cold end i rahatlatacaktır.

z

Hayatımın en kötü mekanik dönemindeyim. Sanayideki atölyemi, torna ve frezemi sattım. Evdeki atelyedeki mini freze bozuntusunun motoru yandı.

Şu anda mini sutun matkap, testere ve zımpara makinesi haricinde makinem yok ve tüm işleri el aletleriyle yapıyorum.

O yüzden bu sıralar detaylı çalışmalar yapamıyorum.

Hotend artık güzel çalışıyor daha fazla neresini geliştirebilirim ki? Belki ısıtıcı gücünü artırabilirim.

Şu anda extruderin kilit taşı olan itici dişli ile uğraşıyorum basit fakat  güzel bir çözüm buldum gibi.

Video için az sabır.

ido2323

:D 7/24 hizmetinizdeyiz, prinç extruder ucu hazır.

ByTEK

yazıcılarda da benzer yüzeyli paten lastiği var. kağıdı alırken tutup itiyor. üzerinde plastik cıkıntılar var.

mert3162

Alıntı yapılan: DEno_12 - 07 Ağustos 2016, 12:17:27
Hocam cold end kısmında geliştirmeler yapıyorsunuz fakat hot end kısmını su soğutmalı yapıp bıraktınız. Bence orada da gelişecek çok kısım var.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Gibi...

https://www.kickstarter.com/projects/tiko3d/tiko-the-unibody-3d-printer/description

veya

https://www.kickstarter.com/projects/b3innovations/pico-all-metal-hotend-for-reprap-3d-printers/description

Ayrıca hot end kısmında yaptığınız geliştirmeler cold end i rahatlatacaktır.

Pico projesi efsane bir fikirmiş bende diyordum @z hocanın hesaplarına baktığımızda ve extruder tipini incelediğimizde ısının büyük bir miktarı kayıp oluyordu ısıtıcıyı dik bir şekilde içine gömmek daha sağlıklı bir ısıtma şekli gibi duruyor.aslında o bölgede neden indüksiyon ısıtması yapmıyoruz ?
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan