Kedi dili

Başlatan z, 31 Temmuz 2016, 20:41:31

muhittin_kaplan

hocam ben böyle demiyorum yanlız..

toplam 4 dişli 2 li grup halinde. ve her gurupta her iki tarafında tırtıklı olan kayış olsa.. ve flament bu kayış tarafından itilse..

mesaj birleştirme:: 08 Ağustos 2016, 22:56:44

yapı tam bu olmasada (arada baskı için dolgu, silindirlerin eşit olması vb gibi) ana tema budur.

ido2323

z

Bu itici dişlinin üstüne dişli tanımıyorum.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=6110

Çinlilerin bu tasarıma el atıp piyasaya çıkarmaları lazım. O denli iddialı diyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DEno_12

@z hocam bunu redüktörsüz denediğinizde nasıl tepki veriyor?

z

Alıntı yapılan: DEno_12 - 09 Ağustos 2016, 15:19:25
@z hocam bunu redüktörsüz denediğinizde nasıl tepki veriyor?

Bunu artık deneyemem çünkü Z ekseninde değişiklik yapmam lazım.

Fakat şöyle söyleyeyim.

Bir eline bu dişliyi alıyorsun. Diğer elinin pamaklarıyla flamenti tutup dişli yarığına flamenti hafifçe sokuyorsun. Baskı rulmanı falan yok ortada.

Dişliyi parmağınla hafifçe döndürünce falament resmen takılıp ilerlemeye başlıyor.

Yada dişliyi sabit tutup flamenti kanala hafifçe dokundurup flamenti asılırsan flamentin traşlandığını hissedebiliyorsun.

Benim başından beri istediğim bu olaydı ve isteğimi gerçekleştirdim.

Redüktörsüzde işe yaraması lazım.

CaFFeiNe

böyle birşey olmaz mı?, bıçaklar tekerden 0.5-1mm gibi çıkıntı oluşturacak, böylece flamente girecek ileri geri kaymasını engelleyecek

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Alıntı yapılan: muhendisbey - 10 Ağustos 2016, 11:50:05
Yaptığınız dişli bundan çok mu farklı? Yada farkı oluşturan nedir?
http://g01.s.alicdn.com/kf/HTB19MmBHFXXXXctaXXXq6xXFXXXO/Extruder-Extrusion-Wheel-Gear-Squeeze-Head-For.jpg

Senin dişlinin yivli kısmının tam ortasına 1.5mm kanal açarsan benim dişliyi yapmış olursun.

Sirk gösterilerinde yere dizilmiş paralel bıçakların keskin kenarlarına  basarak yürüyen adamın ayağı kesilmez. Bu senin dişlide olan olay.

Eğer bıçakların keskin kenarlı yüzeyleri küçültülürse adam bıçakların üstüne bastığında ayakları doğranır. Bu da benim dişlideki olay.

Üstteki dişli piyasada satılan dişlinin kesitidir. Kırmızı flamante üstten baskı yapıldığında siyah dişlinin keskin kenarı flamante saplanmak ister. Ancak bunun garantisi yoktur.

Hemen altındaki yapı ise benim yaptığım dişlidir. Flamante baskı yapıldığında dişlinin keskin ağızları flamente kesin kez saplanır.

mesaj birleştirme:: 10 Ağustos 2016, 14:55:38

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 09 Ağustos 2016, 18:52:28
böyle birşey olmaz mı?, bıçaklar tekerden 0.5-1mm gibi çıkıntı oluşturacak, böylece flamente girecek ileri geri kaymasını engelleyecek

Eğer bu dikenler çok sık olursa işe yarar tabiki. Kedi dili yapmak istememin sebebi de buydu zaten. Ben 0.5 ..1 mm değil de 0.1 mm gibi yapabilmek istemiştim.

Fakat kediyi tasarlayanın kudretine sahip olmak lazım. O mikroskopk dikenleri yapmak hiç kolay iş değil. (Ama yapan yapmış plotterda görmüştüm)

ido2323

hmm peki 2. resimdeki kare olan yeri "v" şeklinde yapsak olmaz mı?

z

Flament zemine dokunmayıp kanalda askıda kalacaksa neden olmasın.

Bu akşam ido2323 ile tornada salgısı düşük çelik dişli üreteceğiz. Ardından ısıtıp su vereceğim.

Konu benim açımdan kapandı artık.

DEno_12

Alıntı yapılan: z - 10 Ağustos 2016, 17:00:26
Flament zemine dokunmayıp kanalda askıda kalacaksa neden olmasın.

Bu akşam ido2323 ile tornada salgısı düşük çelik dişli üreteceğiz. Ardından ısıtıp su vereceğim.

Konu benim açımdan kapandı artık.

Hocam birkaç tane fazla üretebilirseniz biz de redüktörsüz deneyebiliriz..

sezgin05

Bu dişlinin benzerini tornada yapmıştım.  Vida açma klavuzu ile istediğiniz derinlik ve çapta açar tabanını da düzleştirirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=J0o3W4_LRBw

mesaj birleştirme:: 10 Ağustos 2016, 22:20:17

Hatta bu adam el matkabu ile yapmış....
! No longer available

z

Sağolsun ido2323 torna ile yüksek doğrulukta itici dişlimi yaptı.

Yukarıdaki fotoyu ısıl işlem sonrasında çektim.

Ev şartlarında minik çelik parçalara su verme işlemi yapabiliyorum ve sonuçta sert metal parçalar üretebiliyorum.

Aşağıdaki videoda sesim pek anlaşılmıyor olsa da su verme işlemi hakkında fikir verecektir.

https://youtu.be/kMLTBokWjsw