STM32F103C8T6 PCB Tasarımı üzerine sorularım

Başlatan Cemre., 10 Eylül 2016, 14:56:13

Cemre.

MCU programlamak için 4-pin bir SWD konnektörü oluşturuyorum. Aynı şemasını verdiğim board'da olduğu gibi. SWDIO ve SWCLK trace'leri için bir öneri var mı? @z hocam?

Yani illede kısa olsun, yan yana gitsin/gitmesin gibi?

MCU çevresinde son durum bu. Sağ alt köşedeki bağlantı şekli (Trace'in Pin'e giriş açısı) sorunlu bir bağlantı şekli midir?

hgs

Sağda ve üstte 3.3v viaları diğer mcu padine fazla yaklaşmış.

mesaj birleştirme:: 25 Eylül 2016, 00:19:11

Alıntı yapılan: Cemre. - 24 Eylül 2016, 21:07:26
MCU programlamak için 4-pin bir SWD konnektörü oluşturuyorum. Aynı şemasını verdiğim board'da olduğu gibi. SWDIO ve SWCLK trace'leri için bir öneri var mı? @z hocam?
Yani illede kısa olsun, yan yana gitsin/gitmesin gibi?

Herhangi bir sorun olmaz uzun kısa olması.

Cemre.

z

Geçmiş zamanda üzerinde sadece ARM çipi (Vcc ve Vss de kapasitör dahi yok) barındıran minik bir PCByi delikli pertinaxa takıp yolları bobinaj telleriyle yapıp resmini de yayınlamıştım.

O kart çalıştıktan sonra yacağın her PCB çalışır. Gene de gürültü bağışıklığı ve yayılımı açısından temel konulara dikkat etmekde fayda var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

@z hocam kötü örnek teşkil eden fotograflar paylaşıyorsun :( :D

z

Harici BUS kavramı olmayan çiplerde baskı devre işi de kritik olmaktan çıktı.

Cemre.

Hocam bir de işin beni tatmin etmesi boyutu var. Birazda o yüzden bu kadar çok ölçüp biçiyorum. Fotodaki kapasitelerle pinler arasi uzakliklar tamamen eşit 2mm ve simetriktir. :)

Proteus

Altta olması daha güzel decoupling kapasitörlerinin devreye bir adet tantal kapasite eklersen daha güzel olur. Chip power girişlerine girmeden bir smd bobin 100uH veya bulabilirsen ferrite beat (68ohm)  ile de girersen çok daha iyi olur.

mesaj birleştirme:: 25 Eylül 2016, 14:04:15

Hatta kapasitörlerin padlerine tek via değilde 1 tane daha atabilirsen daha iyi olur biri sağdan diğeri soldan

z

Eğer incik boncuk seviyorsanız 3.3v ve Gnd'yi mümkün olduğunca viadan geçirmeden çipe getirmen gerekir. Aynı şekilde dekuplaj caplara da viasız ulaşmak lazım.

Proteus

Alıntı yapılan: z - 25 Eylül 2016, 14:22:43
Eğer incik boncuk seviyorsanız 3.3v ve Gnd'yi mümkün olduğunca viadan geçirmeden çipe getirmen gerekir. Aynı şekilde dekuplaj caplara da viasız ulaşmak lazım.

Power hatlarında via'nın pek bir etkisi olmayacağını düşünüyorum. Yanılıyor muyum ? Sonuçta power hattı.Ama routing yaparken power hattı ve GND hattını yan yana çizerek enerji dağıtımını öyle yapmasında fayda var
ben böyle düşünüyorum ?

z

Via demek ilave endüktans demek. O yüzden zararlı. İlla atacasan bir kaç tane at.

Bunu gerçekten incik boncuk sevenler için söylüyorum. Yoksa fotosunu verdiğim devredeki hat uzunlukları ortada.

Power ve Gnd hattı yanyana giderse endüktans 4 kat artar. 90 derece götürmekte fayda var.

ahmetbudak

Klein

Alıntı yapılan: z - 25 Eylül 2016, 14:35:36
Via demek ilave endüktans demek. O yüzden zararlı. İlla atacasan bir kaç tane at.
Eğer via yolu kısaltıyor ise ilave endüktansın nereden geldiğini anlayamadım.
Pad şekli yüzünden loop oluşması mı?

Proteus

Bende onu diyorum yani power hattında via kullanılabilir.Hani çok fazla bir etkisi olmayacağını düşünüyorum zaten dekuplaj caplerle indirgiyorsun.Data hattı desen eyw.

Alıntı yapılan: z - 25 Eylül 2016, 14:35:36

Bunu gerçekten incik boncuk sevenler için söylüyorum. Yoksa fotosunu verdiğim devredeki hat uzunlukları ortada.

Power ve Gnd hattı yanyana giderse endüktans 4 kat artar. 90 derece götürmekte fayda var.

http://postimg.cc/image/8oppo2btx/

Yanyana götürülmüş en iyi return path için bunu kastetmiştim

z

3V3 hattından geldin viaya girdin ordanda MCU'ya girdin. Yada aynı şeyi Gnd için yaptın. Sorun burda deniyor.

Yoksa iki dekuplaş kapasitesi arasında vialarla in çık çok kritik değil.

Resimlere anca eve varınca bakabilirim. İşyerinde göremiyorum.