ccs c nextion hmı kullanımı

Başlatan huseyin3535, 08 Ekim 2016, 21:42:31

huseyin3535

Merhaba arkadaşlar elimde 1 adet nextion hmı tft ekran var ben bu ekrana 16f877a ile yazı yazmak istiyorum örneğin deneme yazacagım ekranın tasarımını yaptım ancak pic ile bir türlü veri gönderemedim ekranın tx picin rx ine rx ise tx bagladım. Yardımcı olurmusunuz.

Örnek kod :
#include <16F877a.h>
#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES HS                      //High speed Osc (> 4mhz for PCM/PCH) (>10mhz for PCD)
#FUSES NOPUT                    //No Power Up Timer
#FUSES PROTECT                 //Lower half of Program Memory is Write Protected

#use delay(clock=4000000)
#use rs232(baud=9600,parity=N,xmit=PIN_C6,rcv=PIN_C7,bits=8)

void main()
{

setup_adc_ports(no_ANALOGs);
   setup_adc(ADC_CLOCK_INTERNAL);
   setup_psp(PSP_DISABLED);
   setup_spi(SPI_SS_DISABLED);
   setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);
   setup_timer_1(T1_DISABLED);
   setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);

printf("t0.txt=\"merhaba\""); burdada direk t0.tx="merhaba" yazıyor 
putc(13);( programda demo yaptıgımda çalışıyor 13 sayısı enter görevi görüyor)
delay_ms(3000);

eeburakdemir

Hocam öncelikle kristal bağladıgınızda HS yazdıgınız yere krıstalin degerine göre değişir. 4MHz taktıysanız xt yazmalısınız. Sonraki kısım ise hmi ekran icin sımulasyon yaptıgınızda ise o sizin yazdıgınız kodu değil hex degerlerle iş yapmalısınız. Aşagıdakı link size faydalı olacaktır.

http://openhardware.gridshield.net/home/nextion-lcd-getting-started-for-arduino
Asla pes etme...

huseyin3535

Merhaba kardeşim kristal kısmını xt yaptım hepsini denedim ama söyle bir problem var simülasyonda hex kodu vermiyor.ben simülasyonda örnek: op.txt=''deneme' yazdığımda simülasyonda değişiyor ama hex kodu vermiyor parça parça da gönderdim putc() komutu ile hex komutunda gönderdim örneğin o harfi hangisine denk geliyorsa diyelimki 0x5C örneğin bu şekilde de gönderdim ama hiç bir şekilde pic ten ekrana yazı bastıramadım en son aklıma ya max232 kullanacam yada ekranın tx rx pimleri arızalı diye geldi

LukeSkywalker

printf("t0.txt=\"merhaba\"");
putc(0xff);
putc(0xff);
putc(0xff);

Bir de böyle deneyin.

huseyin3535

Şimdi deniyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

huseyin3535

Malesef olmadı pic rx ekranın tx ine pic tx ekranın rx bağlı acaba rx/rx tx/tx mi bağlanacak normalde rx-tx olur

huseyin3535

Merhaba arkadaşlar bakalım arduino ile deneyeceğim 1-2 güne arduino ile de olmaz ise lcd ekranın rx tx pini arızalıdır eğer olursa ya ekran desteklemiyor yada max232 felan kullanmak gerekecek gelişmelerden haberdar ederim sizi

LukeSkywalker

printf("t0.txt=");
putc(0x22);
printf("merhaba");
putc(0x22);
putc(0xff);
putc(0xff);
putc(0xff);

Bu şekilde çalışması lazım. Çalışmıyorsa başka sıkıntı vardır. Bağlantı TX-RX, RX-TX  olacak. GND'yi birleştirmeyi de unutmayın.

huseyin3535

Ben gnd yi birleştirmiyorum harici 5v veriyorum

eigenvector

Rx-tx pinini oscilloscopedan da kontrol edebilirsin. Nextion editorun debug bolumu hangi tusa bastiginda hangi hex datayi gonderdigini gosteriyor

Sent from my SM-N9000Q using Tapatalk

eeburakdemir

GND ler ortakla ( besleme hattı nasıl bilmiyoruz ), ayrıca uart modulu kullnımında tx-rx, rx-tx olmalıdır protokol geregı. Ayrıca arkadasların deedıgı gıbı debug kısmından , send componentID kısmına tick koyup gelen hex degerleri görebilirsin. Ekranın arızalı olması az bir ihtimal.
Asla pes etme...

huseyin3535

Tuş yok tasarımda denemek amaçlı ekrana sadece txt alanı koydum pic ten bu text alanına yazı göndermek istedim

LukeSkywalker

huseyin3535

Arkadaşlar verdiğiniz kodların hepsini denedim  gnd birleştirdim malesef olmuyor ekrana tasarlanan tft dosyasını atabiliyorum problem yok ama pic den veriler gitmiyor emin olmak için picin tx bacağına led bağladım sinyal gidip gitmediğinden emin olmak için veriler gidiyor büyük ihtimalle ekranın rx tx bacakları arızalı

eeburakdemir

Ekranı nereden almıştınız ?
Asla pes etme...