Snubber kondasatörlerinin normal kondasatörlerden farkı nedir?

Başlatan serter, 28 Mart 2018, 11:32:25

serter

0.1 uF bir kutupsuz normal kondansatörün 0.1 uF Sunubber kondansatöründen farkı nedir arkadaşlar?

Zoroaster

Nasil direnclerden akim tasima kapasiteleri ustunde akim gecirildiginde yaniyorsa kapasitorler de akim tasima kapasitelerinin ustundeki akimlarda yanar. (ESR etkisinde isi olusur.)
Seytan deliginden kacti.

serter

Snubber devrelerinde normal kondansatör kullanmakla Snubber kondasatör kullanma arasında triac'ın iletime geçmesi bakımından nasıl bir fark olur peki? @Zoroaster

Zoroaster

Snubber diyince ben de 16 khz ve ustu frekanslarda anahtarlama yapan elemanlara ait snubber anladim.

Dusuk akimlarda hele hele 50Hz AC altindaki triaclarda fazla bir onemi olacagini sanmiyorum.  Cunku Triac devrelerinde genelde kapasitore seri R olur ve ESR zaten artmis olur.
Seytan deliginden kacti.

serter

anladım. Moc3041 ile BTA16'yı sürerek bir motoru on/off yapmak istiyorum. Lakin bir süre sonra triac gidiyor. Bütün bacakları kısa devre oluyor Triac'ın. Bu yüzden Triac'a bir snubber devresi atmak istiyorum.

Kabil ATICI

Devreyi eklemediğiniz için tam olarak sorunu belirlemek mümkün değil.

Bazı triakların çalışırken, kendiliğinden bozulduğuna dair bazı söylentiler var. Farklı bir model veya daha yüksek akımlı bir model dene...

endüktif yük için kurulması gereken triak devresi kurduğunuzu varsayıyoruz
ambar7

serter

Devreyi ekledim. Snubber kısmını eklediğimde direk motor fazında 220V gözüküyor. Snubber devresiz de çalışıyor. Ama bir süre sonra Triac gidiyor. Snubber kısmını nasıl çözebilirim? @Kabil ATICI

ipek

buradaki C3 kapasitesi ,Metallized Polypropylene Capacitors (MKP/MFP) cinsi yada X2 tipi olmalı .nedenini tam olarak bilmiyorum,fakat gördüğüm tüm ticari uygulamalarda MKP...

serter

anladım. 134 W'lık bir küçük bir AC motor sürüyorum. Amacım hız kontrolü yapmak değil. Sadece sabit bir hızda ileri geri yapmak istiyorum. Bu devreyi kuruyorum. Ama bir süre sonra Triac'ın A1 ile Gate bacakları kısa devre oluyor. Ve sistem çalışmıyor. 2 haftadır bu devre ile uğraşıyorum. İncelediğim devrelerde de pek bi fark yok ama triac 5 6 dakika sonra gidiyor. C3 kondansatörünün tipinden olma durumu var mıdır ki? @ipek

ipek

bu kapasitenin açık devre olduğunu yada seri direncin açıldığı durumları çok gördüm devre çalışmasına devam ediyordu.motor dimm edilip düşük devirden rampalandığı zaman titreme durumuna girip kalkamıyordu,fakat yüksek devirde sorunsuz çalışıyordu,muhtemelen ya kulandığın malzeme patates, yada motorun kalkış akımı pek yüksek....

serter

Motor 610 mA çekiyor. Kullandığım triac BTA12. Bir süre sonra  triac kısa devre oluyor. Snubber devresindeki RC elemanlarının değerine nasıl seçiyoruz peki? @ipek

sadogan

Aynı devreyi kullanıyorum.R11 ve R12 390R  C3  1nF bende, ayrıca fazın tiryak girdiği nokta ile nötr arasında varistör var.
Tiryak ise st nin BTA16.

serter

Kullandığın devre böyle sanırım.

peki @sadogan Triac ın çalışma sıklığı ne? Benim daha önce çizdiğim devrede 5 dakika sonra kullandığım triacda bi sorun oluşuyor ve motor ileri veya geri gitmiyor. Öylece kalıyor.
Diğer sorumda şu: Kullanmış olduğun RC ye göre Devren kaç kV a kadar destekliyor?

sadogan

Sizin motor 2 yönlü, hep aynı yöne döndüğünde de sorun varmı ?
220 volt ile çalışıyor benim devre 480va lik motor var.

Zoroaster

Belki motorun yol verme kapasitoru sorun olusturuyordur.
Seytan deliginden kacti.