Görüntü İşleme (SMD Dizgi Makinesi)

Başlatan bunalmis, 30 Aralık 2005, 14:46:00

z

Masaya tepeden bakacak şekilde kamera yerleştirilmiş olsun.

Masanın üstünde kare şeklinde bir nesne bulunsun. Bu nesneye voltaj verince saga, ters yönde voltaj verince de sola dönsün.

Bilgisayar yazılımı o anki kamera görüntüsüne sahip olsun. Analog bir porttan da kareyi sağa sola çevirebilecek voltaj üretebilsin.

Amaç kareyi masanın kenarlarına paralel (masada yamuk durmayacak) konuma çevirmek olsun.

Mantıksal bir yaklaşımla, görüntüde kenarları tesbit edip yatay ve dikey doğru oluşmuşmu, oluşmadı ise eğim ne tarafa oluşmuş sorusunu çözerek nesneye uygulanacak voltajın yönü hakkında fikir üretebilriz.

Masaya, nesnemize ilave olarak yabancı bir iki nesne daha konursa
hareketli nesnenin hangi nesne olduğu, bir iki test ardından algılanabilir.

Ancak mantıksal yaklaşımla çözüm getirdiğim bu yöntemler ne kadar başarılı olur bilemiyorum.

Bu işlemi görüntü işleme teknikleri ile nasıl yaparız?

Görüntü işleme teknikleri yukarıda verdiğim çözüm önerilerinden çok çok farklı öneriler mi getirir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

Sorunu 2 kisma ayirabiliriz:
-kontrol kismi: pozisyon kontrol
-görüntü isleme: kontrol kismina bilgi gönderecek, ölçüü bu kisim yapacak.

Sizin fikriniz kontrol kisminin görüntü kismina yardimci olmasi, bilgi göndermesi.
Sadece görüntü isleme teknikleri ile tabii ki diger nesneler ile ilgilendigimiz kenarlar ayrilabilir.
Cisimleri birbirinden ayirmak için, bir cisim veritabani olmasi lazim, yani önce ögretmek lazim (kapali sekilleri taniyabilir tabii). Sonra yapacagi islem karsilastirmak (çesitli algoritmalar var), ve böylece cismin boyutu, yönü bulunabilir.
Düz kenarlar için is daha kolay olabilir.

z

Merak ettigim konu goruntu isleme algoritmalari dusundugum tipte yazilimlar mi? Yoksa cok farkli matematiksel islemlerden mi olusuyor.

picusta

Görüntü islemede daha çok matrisyel hesap var. Genelde 4 islem yetiyor. Cisimleri bulmak için (böylece boyu, ortasi, çerçevesi) Freeman algoritmasi kullanilabilir mesela.

z

Alıntı yapılan: "YARGICH"...Bizim şirkette SMD dizgi makinesi vardı. Benim bayağı izleme fırsatım oldu. SMD dizgi makinesinin çalışmasını hatırladığım kadarıyla anlatayım,....

Dizgi makinelerine, makine tipine göre 20-50 kadar makara takılabiliyor.
Her bir makaranın bağımsız motorlarla döndürüldüğünü sanmıyorum. Akla gelen bir yöntem elektrikli kavrama kullanmak. Bir diğeride malzeme tutma kafasıyla makarayı dürtüklemek.

Sizin izlediğiniz makinede makaralar nasıl döndürülüyordu?