Şönt ile DC (+) veya (-) hat akım ölçmek

Başlatan kartal0689, 06 Ekim 2020, 12:00:24

kartal0689

Merhaba arkadaşlar,

şönt direnci kullanarak DC (+) veya (-) hattan (değişken olabilir) akım ölçebilir miyim?
Opamp ile şöntü (-) hatta bağlayıp ölçebiliyorum ancak (+) hattan nasıl yapabilirim.

duruma göre şönt direnci (+) veya (-) de olabilir.

Mucit23

Ölçersin tabiki, Diferansiyel Fark yükselteci kullanman gerekir. Veya instrumentation amplifier kullanman gerekir.

z

+ hattan cekilen akimi olcmek biraz sikintili. + hat voltaji rail to rail calisan opampin besleme sinirlari icindeyse sorun yok.

Eger + besleme opamp calisma voltajlarinin da uzerinde ise o zaman tumden sikinti.
Bu is icin icinde yuksek voltajlarda calisabilen (80V gibi) opamplar olan hazir akim olcum cipleri var.

Giris tarafinda rail to rail calisabilen opampi + tarafa tasiyip -Vee bacagini regulatorle beslersen ve opamp cikisini akim basma modunda calisacak sekilde duzenleyip taaa en asagi gnd ye akim basarsan (bir transistor ile) bu durumda asagi tarafa koyacagin direncden gececek bu transistor akimi + hattan cekilen akimla orantili hale gelir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

z, Anlatmaya çalıştığın şeyin Şemasını çizermisin?

ilyas KAYA

Benzer bir sorun da benim var. 4 dc motor bağlamam lazım ve hepsinin akımlarını ayrı ölçmem lazım. Mininum devre elamanı kullanmam gerekiyor. sadece 2 role ve 4 şönt direnci kullanayım dedim ama baktım baş edilmiyor bende 8 şönt direnci ile işi çözeceğim gibi.
Motor çıkışının 2 bacağına da 0R1 direnç bağlar bunları ADC den pic'e 8 tane olarak girer , motor hangi yöne dönüyorsa o 4 lü grubu okurum diye düşündüm.
Şuan düşünce ama olacak gibi ne dersiniz ?

kartal0689

Alıntı yapılan: JOKERAS - 06 Ekim 2020, 14:52:59z, Anlatmaya çalıştığın şeyin Şemasını çizermisin?

aynen şemayı merak ettim. akım sensörü çok pahalı mecburen şönt direnç kullanmam lazım

OG

Alıntı yapılan: kartal0689 - 06 Ekim 2020, 12:00:24Merhaba arkadaşlar,

şönt direnci kullanarak DC (+) veya (-) hattan (değişken olabilir) akım ölçebilir miyim?
Opamp ile şöntü (-) hatta bağlayıp ölçebiliyorum ancak (+) hattan nasıl yapabilirim.

duruma göre şönt direnci (+) veya (-) de olabilir.

HV7800, INA219 tarzı şeylere bakın
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

+ veya - den olabilecekse Izoleli g.k. na bagli bir olcum sistemi olmali.

z

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 06 Ekim 2020, 15:58:29(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Prensip kabaca boyle.
Opamp Kullanmadan, High side Akım ölçümü için 2 Transistörle yapılan
Current Mirror Devre iş görmezmi?

80Vin 3.3Vout böyle bir regüle varsa numarasını Alabilirmiyim.

z

Regulatoru tek transistorle bile yaparsin.  Sonucta bir kac mA akim lazim.

Yuklu lazimsa 1 dolardan istedigin kadar yapayim.

Opamp olmak zorunda. Bir iki transistorun hfesine guvenip te boyle tasarimlar olmaz.

JOKERAS

Hig Side Akım ölçümü İzoleli olmadığı için hem riskli,hemde maliyet yönünden
sıkıntılı.
Akım Trafosu niyetine Dual Bobin kullansak bu işi çözemezmiyiz?

1$'mı?İstemem kalsın.Senin Doların fiyatından haberin yok galiba.

https://www.digikey.com/en/products/detail/microchip-technology/LR12N3-G/4902365
100Vin 50Ma,Lazım olan olur belki.

z

Vermeye gelince gavura verirsin. Musluman kardesinden 1$'i sakinirsin.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 06 Ekim 2020, 16:59:03Vermeye gelince gavura verirsin. Musluman kardesinden 1$'i sakinirsin.
:))İşin içine Para girince Din Kardeşliği Anında biter!
Madem Din kardeşiyiz bedava ver.

Neyse Konuya dönelim.Bu High Side Akım ölçme işini ne yapacağız?
Bu işi basit ve maliyetsiz şekilde çöz.

z

Malesef hazir cozumlere yonelmek gerek.

Sirf bu is icin opamp vs vs ile devre yapinca koca devre oluyor.

Bu yuzden maximin ciplerini kullaniyordum. Bu cip sayesinde H bridge cikisina bagli motorun akimini olcuyordum. 20Khz de ve her iki yonde.

Parasini ver kurtul. Ayni paraya kendin devre kursan bile ayni alana sigdiramazsin.