3...6V-100mA bir Akımı 5V-1A e nasıl çevirebilirim?

Başlatan MrThinking, 27 Kasım 2021, 13:34:13

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 27 Kasım 2021, 16:03:02Ölçümü nasıl yapıyorsun ? yük ne bağlı? aynı anda 5v ve 1A görüyormusunuz? yoksa kısa devrede iken 1 amper açık iken 5v mu görüyorsun?
5 amperlik güç kaynağımın akım ayarını 100mA e getirdim ve step downun girişine 12volt olarak girdim.
Stepdownun çıkışını ise üzerindeki trimpotu çıkış 5volt oluncaya kadar çevirdim.
sonra ohm kanununa göre hesaplayıp 5volta 4.7 ohm 5 watt rezistif yük bağladım.
Avometremi akım konumuna getirip bu yükü avometreden geçirdim ve ekranda 1A i gördüm.
Güç kaynağımın akım ekranında ise o anda 50mA akım geçtiği yazıyordu.
ve direnç ateş gibi oldu dokunulmuyordu.
Ego=1/Knowledge

Epsilon

Bu anlattığınız deneyde ölçü aletleri bunları gösterirken fotoğrafını eklermisiniz

elektronik

Başka bir ölçü aleti ile 5v da ölçseydin 5v çöktüğünü görecektin. yani akımı ve gerilimi aynı anda ölçmen lazım

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 27 Kasım 2021, 16:16:02Başka bir ölçü aleti ile 5v da ölçseydin 5v çöktüğünü görecektin. yani akımı ve gerilimi aynı anda ölçmen lazım
stepdownun kendi ekranın vardı ve 5 volt sabitti. Sizin hesaplar çöpe mi gitti ne?
Ego=1/Knowledge

Epsilon

Alıntı yapılan: ümitgungor - 27 Kasım 2021, 16:19:32stepdownun kendi ekranın vardı ve 5 volt sabitti. Sizin hesaplar çöpe mi gitti ne?
Bizim hesaplar çöpe gittiyse Nobel Fizik ödülü almışsınız demektir  :)

Epsilon

O güç kaynağınızda akımı 100 mA ile sınırlayıp denermisiniz

elektronik

Dünyanın enerji sorunu çözülmüş olabilir :)
Ölçümlerde bir yanlışlık olduğu kesin.

MrThinking

Alıntı yapılan: Epsilon - 27 Kasım 2021, 16:23:26O güç kaynağınızda akımı 100 mA ile sınırlayıp denermisiniz
Zaten öyle yaptım
Ego=1/Knowledge

MrThinking

Alıntı yapılan: elektronik - 27 Kasım 2021, 16:24:24Dünyanın enerji sorunu çözülmüş olabilir :)
Ölçümlerde bir yanlışlık olduğu kesin.
Sizin için video çekip koyabilirsem koyarım. Benim you tube kanalı başka işler için olduğundan elektronikle ilgili bir videoyu buraya başka nasıl yüklerimki.
Ego=1/Knowledge

MrThinking

Yada yok mu 2596 lı bir step downunuz. siz kendiniz deneyin.
Ego=1/Knowledge

Epsilon

Alıntı yapılan: ümitgungor - 27 Kasım 2021, 16:27:10Sizin için video çekip koyabilirsem koyarım. Benim you tube kanalı başka işler için olduğundan elektronikle ilgili bir videoyu buraya başka nasıl yüklerimki.
Youtube video ekranında sağ alttaki paylaş butonuna tıklayın buraya o linki yapıştırın

MrThinking

Ego=1/Knowledge

HexfeT

Alıntı yapılan: ümitgungor - 27 Kasım 2021, 16:11:12Güç kaynağımın akım ekranında ise o anda 50mA akım geçtiği yazıyordu.
ve direnç ateş gibi oldu dokunulmuyordu.

Güç kaynağının ekranında 0.5 yazıyor ve bunu 50mA zannediyorsunuz galiba.

Edit: Aynen öyle olmuş...

MrThinking

Evet ölçümlerim yanlış. Çok özür dilerim. Ben bir sıfır yanıldım.
Fakat 500mA ile 1 amper almış olmuyormuyum yinede.
Ego=1/Knowledge

Epsilon

Girişten 12,3 volt uyguluyorsunuz
Bu sırada çekilen akım 0,48 Amper
yani 12,x0,48=5,9 Watt
Çıkıstan
5voltx 0,92 amper çekiliyor
yani 5x0,92=4,6 watt
yani herşey normal
12 volt verdiğiniz güç kaynağınız potunu sola doğru çevirip  0,1 amper görececek kadar azaltın çıkışta  0,9 amper çekebilecekmisiniz görelim