Fax, Scanner, Yazici, Hepsi bir arada Cihaz

Başlatan Erol YILMAZ, 13 Mayıs 2006, 15:43:13

Erol YILMAZ

Masada hepsinin ayri ayri yer kaplamasindansa hepsi bir arada olan bir cihaz ariyorum, Kullanan var mi ? Hangisini tavsiye edersiniz ?

Yorumlara simdiden teşekkürler....

conavar

hocam HP nin bir modeli var kullanamdım ama baya iyi birşeye benziyor...Termal Mürekkep Püskürtmeliymiş.
istersen bir incele fiyatı da  178 USD + KDV Kadıköy goldpc`de ;)

BURDAN
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

Ziya

Xerox workcenter P16 kullanıyorum. Çok güzel. Brother'ın daha küçük boyutlarda olanını gördüm. Bunların dezavantajı tonerleri 20 YTL daha pahalı. Fakat P16 toneri doldurulabilir cinsten. Fotokopi olarak ta kullanabiliyorsunuz, büyütme küçültme vs. özellikleri de var. Scanner olarak sadece a4 kağıtlar tarayacaksan (kitap vs. taramayacaksan) daha ucuz modelleri var onları araştır.

Çok yoğun kullanmayacaksan mürekkep püskürtmelilerden kaçınmanı tavsiye ederim. Yoğun kullanacaksan mürekkebi doldurulabilir olanlarına bak.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Erol YILMAZ

Puskurtmeli yaziciyi kullanmazsan murekkebi kurur.
Cok kullanirsan biter.

Puskurtmeli yazicidan hicbir zaman verim elde edemedim. Edeni de gormedim :)  

Elimdeki HP 1010 yaziciyi kaldirip yerine bir
Xerox Workcenter PE16 koyabilirim.

Tesekkurler.

aster

Alıntı yapılan: "Erol"Puskurtmeli yaziciyi kullanmazsan murekkebi kurur.
Cok kullanirsan biter.

Puskurtmeli yazicidan hicbir zaman verim elde edemedim. Edeni de gormedim :)  
ilk çıktığında almıştım sanırım 93 felandı, olivetti JP150, hınzır hala bozulmamakta inat ettiği için atamıyorum 8O , mürekkep kurumasın diye işim bitince kartuşu çıkartıp dondurma saklama kabında buzdolabında muhafaza ediyorum, bitince bio dieselli karışımla kendim dolduruyorum, döküman yazdırmak için kullanıyorum

Alıntı yapılan: "Erol"Elimdeki HP 1010 yaziciyi kaldirip...
kastınız yazıcıyı tac'a çıkarmaksa bizim hurdalıkta deniz manzaralı boş suitler mevcut, ağırlamaktan şeref duyarız  :)

Not; bende bir seçim yapmak için bakınıp duruyordum bu başlık vesile olacak galiba ama ben renkli laser den yanaydım, bir de çektiğim resimleri basmakta da kullanmak isterim.

Ziya

Alıntı yapılan: "aster"ilk çıktığında almıştım sanırım 93 felandı, olivetti JP150, hınzır hala bozulmamakta inat ettiği için atamıyorum 8O , mürekkep kurumasın diye işim bitince çıkartıp dondurma saklama kabında buzdolabında muhafaza ediyorum bitince bio dieselli karışımla kendim dolduruyorum, döküman yazdırmak için kullanıyorum...
Tesadüfe bak. Ben de 93 te aynısını aldım. ilk kartuş bitince ikinciyi aldım. Sonra dolmakalem mürekkebi ile oldukça uzun süre kullandım ve öğrenci arkadaşlara hibe ettim. Onlar da bozulunca bana geri verdiler. Dağıttım aleti, step motorlerı falan duruyor. Kartı duruyor. 80188 işlemcili kartını kullanabilirim diye düşünüyordum. Hocam yedek parça lazım olursa haber et ...
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: "conavar"hocam HP nin bir modeli var kullanamdım ama baya iyi birşeye benziyor...Termal Mürekkep Püskürtmeliymiş.

BURDAN

özelliklerden işlemci türüne bakın

"özel işlemci/ASIC"

burnuma FPGA kokuları geliyor :)

conavar

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"
Alıntı yapılan: "conavar"hocam HP nin bir modeli var kullanamdım ama baya iyi birşeye benziyor...Termal Mürekkep Püskürtmeliymiş.

BURDAN

özelliklerden işlemci türüne bakın

"özel işlemci/ASIC"

burnuma FPGA kokuları geliyor :)
:D
beni etkiledi ama ben de püskürtmeliden yana deilim..sadece fiyatlar biraz daha uygun diye soyledim...yoksa lazer heryerde tek bence :D
ben samsun 1710 kullanıyorum....cok kral :P
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

Erol YILMAZ

Ziya hocam, PE16 nin FAX ozellikleri nasil ?
Gelenleri direkt PC ye de aktarabiliyor mu?

Ben Fax ta olsun istiyorum. Arasira scanner da lazim oluyor.
Yazici her zaman lazim. Hepsine ayri ayri yer ayirmak ta masrafli :D
Renkli lazer su anda foto ta ne kadar yeterli geliyor onu da bilmiyorum. Ama renkli bir Lazer olmasi tabii ki tercih edilir :D

PE16 nin fiyati 500 ile-550 arasinda...
Hocam 600-700 e bunun renklisini bulalim da siparis verelim :D

Ziya

Alıntı yapılan: "Erol"Ziya hocam, PE16 nin FAX ozellikleri nasil ?
Gelenleri direkt PC ye de aktarabiliyor mu?

Fax özelliğini bir defa kullandım ama sonucunu göremedim. Hindistan'a bir fax çekmemiz gerekmişti. Fax numarası değişmiş herhalde, cihazın kenarına bir hoparlör koymuşlar, oradan hintli bir hatun çevirdiğiniz numara yanlış, lütfen kontrol edin diyordu :D Malesef cihaza ahize koymamışlar yoksa cevap verirdim, numara doğru diye :D Neyse internetten değişmiş olan numarayı bulup çektik. Herhalde yerine ulaşmıştır.

Gelen faxı PC ye aktarmıyor malesef. Cihazı ben tasarlıyor olsaydım da aynısını yapardım. Kardeşim yoksa nasıl kağıt toner kullanacaksın da ben de sana toner satacağım en pahalısından :D Hem sonra bilgisayarına bir virüs girer de mesajı kaybedersin. Biz profesyoneliz (!), mesaj kağıda yazdırılmalı ve dosyalanmalı değil mi? Hem fax mesajları delil olacak ya !

Bilgisayar olmadan fax ve fotokopi özelliğini kullanabiliyorsunuz.

Her 20 nin çekimde servise götürüp çekici lastikleri ve lazer kısmında bir kaç merdane gibi bir şeyleri değiştirtin diye klavuzda birşeylerden bahsediyor.

Cihazın üstünde bir de otomatik kağıt besleme birimi var. 10-15 sayfayı koy ve tarama programını çalıştır ve git başka işini yap. Tabi tarama modunda hız düşüyor ve dakikada 16 yazma yada forokopi işi yaparken taramada yarıya falan iniyor bu hız. Scanner programı olarak Omnipage Lite versiyonu var. Renkli taradığın resimlerden ve fotoğraflardan da yazı tanıyabiliyor. Ama ben Finereader'i tercih ediyorum.

Bir sürü e-kitap yazdıracağım, bu alete kıyamıyorum, gidip sadece yazıcı olan bir modelini almayı düşünüyorum. Toneri doldurur doldurur kullanırım ve fotokopiden ucuza getiririm diyorum.

Erol YILMAZ

Bir de bu cihaza eş özellikte OKI nin 4520 modeli yazıcısı var.
Fax kullanımı için hangisi daha uygundur?
Bunda 8 Mb bellek varmış sanırım  fax görüntülerini belleğe alabiliyor.
Cihazları göremedim.

OKI ile tek bağlantım devlet dairelerinde kağıdı uçururcasına çekip jet hızıyla yazıp geri atmasını hayranlıkla izlemekten daha fazla değildir. :)
Onlar iğneli yazıcıydı gerçi.

Konuyla ilgili en ufak tecrube kırıntılarını dahi bekliyorum.

e3

Erol hocam fiyat açısından bakarsanız Xerox daha ucuz.Biri yaklaşık 1000 YTL iken diğeri (Xerox) ortalama 500 YTL.Fiyatları çok bilmiyorum ama internetten bakarsanız neredeyse iki katı fiyatı var Oki'nin.İkisi de yanlış bakmadıysam Mono yazıcı.Ama çok fonksiyonlu.İsterseniz sitelerine bir bakın hocam. :. ;)

OKİ TÜRKİYE- 4520 PRINTER

XEROX - PE16 PRINTER

Özellikler neredeyse aynı.Kullananlara sormak lazım ama bence Oki'nin ürünü daha kabiliyetli.Özellikleri sanki daha fazlaymış gibi geldi.Son söz sizin hocam. ;)
.eem.

Erol YILMAZ

OKI nin fiyatı çok değişken gibi ama anladığım kadarıyla asıl fiyatı 630 YTL gibi.  

http://www.estore.com.tr/product.asp?sku=EL34738&dept_id=51027000&bid=&mscssid=192JGC493BC89MGCAGX6EMXF2XLK0NU8

Xerox u da 510 YTL ye sordum :) Teknosa da 530 YTL.

Erol YILMAZ

Oynayan dolar kuru ile PE16 nin Teknosa fiyati 555 YTL olmuş.
Ama 500 YTL fiyat teklifi aldim.

Ziya hocam bu istegim size...

PE16 nin tarayici ozelligi nasil ?  Bir A4 cizim sayfasini 300 dpi ile tarayarak buraya koyarmisiniz ?

Bu arada Samsung, Xerox u satin almis. Samsung unda 4216 modeli bunun 1-1 aynisi... Samsung un dagiticisi daha stabil oldugu icin onu tercih etmeniz daha iyi olabilir diyorlar :)

e3

Hocam eğer paranız varsa hiç Mono yazıcıyla uğraşmayın.Çünkü bu baktıklarımızın hepsi S/B ama çok fonksiyonlu.Bunları alacağınıza renkli alın hocam.Biraz daha paraya kıymanız gerekecek ama çok memnun kalacaksınız.Renkleri görünce içiniz açılacak.  :lol:  Ama renklilerin çok fonksiyonluları biraz pahalı.Dediğim gibi ya biraz daha sabredip para biriktirip renkli alın ya da Mono ile işi halledin. :roll: Sağlıcakla kalın. 8)
.eem.