sma konnektör ve 2.4 ghz 50 ohm koaksiyel kablo

Başlatan maxi, 17 Mayıs 2006, 00:36:23

maxi

Selam arkadalar
Wireless anten sistemlerinde kullanılmak üzere Sma erkek / dişi konnektör ve 2.4 ghz de kayıbı düşük RG316 RG174 50 ohm koaksiyel kabloları nereden ve ne kadara temin edebilizriz hakkındına bilgisi olan varmı..

cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

rf

Kendi Wireless antenini yapmak için ise ;

ben ankaradan kablo olarak rg58 metresi 3-4ytl felan
konnektörü ise dişi erkek 5 ytl ye aldim ve antenimi yaptım
aşağıdaki antenin aynısı yaptım yönlü antern olduğu için çevirdiğin yönde fazladan 10-15db güç kazanıyorsun.
http://www.trac.org.tr/modules.php?name=News&file=article&sid=151

Alıntı YapYüksek hızlarda ve 10mW gibi düşük güçlerde bilgisayarlarla kablosuz ağ kurmak herkes için vazgeçilmezdir. Bu yazıda günümüzde yaygın olarak kullanılan 802.11b/g wi-fi için yüksek kazançlı bi-quad antenin yapılışını bulacaksınız. Anten tarafımdan denenmiş olup, hassas çalışılması neticesinde daha iyi sonuçlar verebilir. Anten benim denemelerimde 4.5 Km kuşuçumu mesafede başarılı olmuştur.

Alıntı YapYazida bahsi geçen bi-quad antenin kazancı yaklaşık 11-12 dBi' dır. Antenin yapılış sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Öncelikle anten elemanlarının ölçülerine mutlaka dikkat edilmelidir. Çalışılacak frekansın yüksek olması ve dalga boyunun kısa olması (12cm) antenin ölçülerinin küçük olmasını sağladığı gibi hassasiyeti de artırmaktadır. Bir diğer husus ise, transmisyon hattındaki kayıp. Anteni elinizdeki wi-fi kartınııza bağlarken mutlaka 2.4 Ghz için kaybı az olan kablolar kullanmalısınız. Şu an piyasadaki bu tür kabloların pahalı olduğunu düşünürsek elimizdeki RG-58 ve RG-213 gibi kabloları da kısa olması koşuluyla (ben 300mm kadar RG-213 kullandım) kullanabilirsiniz. Ancak kaynak sitelerde bahsedilen  CNT-400 veya LMR-400 türü kabloları temin ederseniz sizin için daha kayıpsız bir anten olacaktır.

Gerekli Malzemeler:

-110x110mm bakır plaket (veya levha) (http://www.trevormarshall.com/biquad.htm adresinde eğer anten tek başına kullanılacaksa 123x123mm kullanın diyor)
-50mm uzunluğunda bakır boru (burada gerekli olan çap, kullanacağınız kablonun çağına göre olacaktır)
-250mm uzunluğunda 2.5mm^2 kesit alanında bakır tel (çap farklı da olabilir, yeter ki şekil vermek mümkün olsun ve kolay deforme olmasın)
-Mümkün olduğunca kısa (300mm) kablo (yukarıda bahsedilen türden)
-Amacınıza uygun konnektörler. Ben kendi denemelerimde RG-213 için 1 adet UHF erkek, UHF konnektörler ara bağlantı için 1 adet dişi-dişi UHF, SMA konnektöre giden kısa RG-58 için UHF ve son olarak wireless kart için gerekli olan ters dişi SMA konnektör kullandım.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

maxi

teşekkürler rf

evet aynı antenin pcb versiyonunu yapmakla ilgili sormuştum bu soruyu. yanlız buralarda (taşrada bu malzemelere ulaşmak oldukça zor olduğundan kendime göre bir çözüm ürettim sma konnektörü söktüm erine koaksiyel kabloyu lehimledim anten kısmıda direkt koaksiyel kabloyla bağlı. kablo olarak blendajı çok ii 10 cm bir anfi kablosu kullandım. bakalım başarılı olabilecekmiyim.

yas

Selam galiba izmirden yazıyorsun.
Ankara da olsan bulabileceğin birkaç yer söylerdim bunlar dan biride bupat firması
Yalnış hatırlamıyorsam İzmir de de yerleri vardı. Bir sor istersen.

emrahmrcn

2.onur hanında zemin üstündeki katın en sağında
soketçi bi abimiz var ben oradan almıştım.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

maxi

teşekürler arkadaşlar, emrahmrcn tam adresi verdiğin ii oldu.

:cry: işlerden zaman ayırıp gidebilsem bide

HexfeT

Konuya google'da kablo ararken ulaştım. Genel kullanım için RG58 ile birkaç BNC kablo yapayım dedim. Konya sokaktan malzeme alıp döndüm. Kablo alırken sordum. Fiyatı önemli değil, bunun iyisi varsa onu alayım diye ama bu iyi deyip geçiştirdiler. Kablonun örgülü kısmı çok seyrek ve zayıf. Sıyırırken bir kısmı dökülüyor, düzeltirken dökülüyor... geriye kalan azıcık kısımda belli ki kablo dibinden oynadıkça zaten kopup gidecek. Ayrıca kalay kaplı bakır diye satılıyor ama işin o kısmı da hileli gibi. Bunun metresi iki lira, şu iyi ama 5 lira deseler hiç düşünmeden alacağım. Fiyatı gözden çıkarıldığı halde düzgün malzeme temin edememek sinir bozuyor. Hilesiz hurdasız, malzemeden çalınmamış RG58 kablo nereden alabilirim?

elektronik

RG58 ve RG174 max 1ghz tabi kaliteli ise.

2.4 ghz için kullanacaksanız  RG316 kullanın.

fahri-

@HexfeT
Bir kaç sene evvel Karaköy uyducularda Hirchmann marka kablo vardı.