Yeni MPLAB X IDE v1.10 (NETBEANS Tabanlı)

Başlatan muuzoo, 06 Kasım 2010, 15:50:41

electronblue

Bugün mplabx ide'yi yeniden denemek istedim. IDE ve compiler ( htc 9.80 ) i mplabx in sitesinden indirdim. Midrange için olan compiler ı kullanıyorum. Lite olan bu compilerı küreksiz olarak MPLABX ile denemeye çalıştım.

error: chip "PIC16F877A" not present in chipinfo file "c:\Program Files\HI-TECH Software\PICC\9.80\dat\picc.ini"

hatasını verdi. Lite compiler ı kürekledim ve projeyi build etmeye çalıştım yine aynı hatayı aldım. picc.ini dosyasının içine baktım 16f877a paşalar gibi var listede.

Bu da denediğim kod :
#include <htc.h>

void main(void) {

}

Bütün ayarları teker teker inceledim, mplabx in starter guide'ını da okudum ve istenilenleri yapmama rağmen hala aynı hatayı alıyorum. Nasıl çözerim bu sorunu ?

electronblue

Evet düzeldi şimdi teşekkür ettim. Bence senin compiler yazma vaktin geldi de geçiyor bile  ;)

teknikelektronikci

ben ne yaptiysam mplabx ile calisamadim normal mplab i indirdim sorunsuz calisiyorum taki stabil sorunsuz calisana kadarda bir daha mplabx i indirmem :D
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

electronblue

Şimdi de register isimleri için undefined identifier hatası veriyor. Sonunda da build failed oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam sende uyarı çıkıyordu ama derliyordu @fxdev ?

electronblue

Onun için de 9.63 e kadar olan bir compiler gerekecek, ben mplab 8 serisi ile devam edeyim en iyisi.

Tagli

Hocam şu doğru kodun altını yanlış diye çizme sorununu çözmüşler mi? Eskiden register isimlerini IDE tanımayıp altını çiziyordu yine de ama sorunsuz derleniyordu.
Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

Debug sırasında struct elemanlarının içeriğini görmenin bir yolu var mı? Ben bulamadım bir türlü.
Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

Hâlâ derleme sırasında aynı garip hatayı alıyorum. Ama derleme düğmesine tekrar basınca sorun çıkmıyor. Hem derleme hem de debug işlemi için düğmelere ikişer kez basmak gerekiyor  ;) Acaba ben mi bir şeyleri yanlış yapıyorum?

Bu arada, struct'lar konusunda malesef değişen birşey yok. Ama array'larin içini sorunsuz görebiliyoruz.

Kullanılan hafıza durumları artık yan tarafta çubuk şeklinde göstergelerle gösteriliyor. Ancak denemiş olduğum 18F2550'nin toplam RAM miktarını yanlış göstermiş nedense. Diğer modelleri denemedim.

Assembly ifadelerini hâlâ tanımıyor. Bu sebeple C18'le yazılan kodun kesme vektörü bölümündeki şeylerin altını çiziyor hatalı diye.
Gökçe Tağlıoğlu

strom

MplabX'de dissambly list'i nasıl kullanılacağını bilen var mı acaba? Windows sekmesi altında disasembly seçeneğini seçtiğimde;
Unable to generate disassembly listing
şeklinde bir hata alıyorum. Sorun nerde acaba?

Tagli

Evet, deneyince aynı sorunla ben de karşılaştım. İnternette biraz araştırdım, Microchip forumlarında iki çözüm önerilmiş. İkisini de denedim, olmadı. Birincisi, projenin main project olarak ayarlanması gerektiğini söylemiş. Diğeri ise bu özelliğin sadece debug için derlendiğinde çalıştığını söylemiş.

Ancak bugün Linux'ta MPLAB X ve C18 ile ilgili bir sorunla daha karşılaştım ve Microchip forumlarında çözümünü buldum. Sorun C18 kodu içinde #include <usart.h> ifadesini kullanınca ortaya çıkmıştı.
opt/microchip/mplabc18/v3.36/bin/../h/pconfig.h: 17158: Invalid token in expression

Bu ve buna benzer bir dolu satır daha. Sorun anladığım kadarıyla, satır sonu karakterlerinin Windows ve Linux'ta farklı oluşundan kaynaklanıyor. Çözümü burada. c18-fixes.zip paketini çekip orada yazılanları uygulamak gerekiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

Yeni bir sorun daha fark ettim:

Linux'ta 16F627A için assembly ile yazılmış programı PicKit3 ile bir türlü cihaza yükleyemedim.
Şöyle bir hata veriyor:
The programmer could not be started: null

18F2550 için yazılmış C18 kodlarını sorunsuzca yükleyebiliyorum.

Atladığım bir şey olabilir mi? Proje seçeneklerinde PicKit3 seçili durumda. Yukarıdaki hata mesajının ardından tekrar denediğimde o işlem kilitleniyor, aşağıda sürekli "Connecting..." yazısı kalıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

CoşkuN

Tagli

Yeni versiyonda ne gibi yenilikler var?

Ekleme: İlk gözüme çarpan derleyicilerin de yeni versiyonlarının MPLAB X için çıkması oldu. Baya geriden geliyorlardı... Artık Linux'ta C18 kütüphane dosyalarını tamir etmek gerekmiyor sanırım. Disassembly Listing özelliği de sorunsuz çalışıyor.

Bu arada, kurulum dosyalarını indirebilmek için Chrome'un önbelleğini ve çerezlerini temizlemem gerekti. Bu yapılmayıca, bağlantıya tıklandığında eski versiyonlarını indirmeye çalışıyor. Neyse ki Microchip forumunda yazmışlar, yoksa aklıma gelmezdi herhalde.

Şu anda tatilde olduğum için daha önce dile getirdiğim bazı sorunların çözülüp çözülmediğini ancak 1 hafta sonra inceleyebileceğim.
Gökçe Tağlıoğlu

Elektroemre

Merhaba arkadaşlar bende şuan MPLAB X v7 ve C18 v3.40 yüklü.

Derleme sırasında
C:\MCC18\h\p18cxxx.h:560: Error: [1099] Unknown processor!

hatasını alıyorum.

<p18cxxx.h>
yerine
<p18f14k50.h>

yazınca sorunsuz derliyor.
Normal mplab'da sınıtı yok. Ama MPLAB X p18cxxx.h  içerisinden p18f14k50.h yi otomatik dahil edemiyor.
Librarylerde tek tek bu başlık dosyasını değiştirmekte sıkıntılı. Benzer sorun yaşayan var mı?