12v=19v 4,7A dcdc Konverter [test ettim]

Başlatan gevv, 18 Aralık 2006, 21:49:58

gevv

Evet bu kadar resim yeter:) gelelim acıklamaya devre oldukca basit trafo pc powerlerde bulunan EI33 trafoyu kullanabilmek için nüve uzerindeki bantı sokup  kaynayan suda 3...5 dakika beklettikten sonra bir bez ile hafif zorlayarak nüvenin altkısmını cıkarttım daha sonra yine suya koyup 2..3 dakika bekledim ve geri kalan parcayı cıkarttım  ilk denemede olmadı :) bir kac fire verdim  

Normalde tel 10x0.5mm kullanmam gerek fakat elimde olmadıgından 1.5mm tel kullandım 3.5a sorun cıkatrmadı uzun sure test ettim 4.7 amperde ise kullandıgım tel çok ısındı ama calısmada sorun olmadı ama uygun olanı 10x0.5mm sarımda ilk basladıgınız yere + gelecek  ayani telin altta kalan ucu +  ustte kalan ucu fetin drain ucuna gidecek  zati ters baglantıda calısmıyor :D tersini denersiniz olur biter :) sarım 20 Tur olacak yada son turu tamamlamak için 21 olabilir:)

Semada çıkışda filtre kondansatorleri 4x1000uf ben 2x2200uf kullandım maksat elimdekileri degerlendirmek :) siz semaya gore parcaları kullanın
Testlerde 3.5 amperde lamba kullandım  4.7 amperde ise arkadasımın notebook kurbanım oldu:D

PCB Sprint-Layout 4  ile cizildi bu programı kullanmıyorsanız uretici firmanın pcb dosyaları ıcın izleme ve printırdan cıktı almak için hazırladıgı ucretsiz kurulum gerktirmeyen SprintLayout-Viewer Programını kullanabilirsiniz programı indirmek için TIKLAYIN

PCB ve Sema için TIKLAYIN

erguncaliskan

eline sağlık üstad en kısa zamanda deneyecem
paylaşımın için sağol

trademy

sevgili gevv
emeğin ve peylaşımın için sağolasın
bu devrenin çıkıştaki 19v- 4,7A karşılığında 12v ta çektiği akım ne kadardır acaba?

tnen

trademy Pin = Pout tur bildiğin gibi ideal durumlarda ama ne yazıkkı idealdir! Bu power supply uygulamasında ve gevv in verdiği bilgilere dayanarak bence burada verim en azından %70-%75 civarında diye tahmin ediyorum. Bu durumda Pin = 19*4,7/0,75 ile 119W bulunur. Bu durumda girişten çekilecek akım gerekli formul kullanılarak hesaplanabilir.

trademy

sevgili tnen  sağolasın. Fakat bazen hesapla pratik birbirine uymuyor nedense. gevv arkadaşımız devreyi kurmuş zaten. pratikteki ölçümleri istemiştim. akü kapasitemiz sınırlı olunca 1-2 A  fark önem arzediyor.