Step motorda ses

Başlatan OG, 22 Eylül 2007, 16:21:26

OG

1/8 mikrostep çalışan motordaki ince ince sesin sebebi ne olabilir ve nasıl kesilebilir. Sürücü LMD18245T.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aslan_korhan

Motorun bobinine parallel birkaç nF'lik kondensatörle kesilebilir sanırım. PWM sinyalinden kaynaklanan ses herhalde...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

OG

Step motorda bu işlem doğru olmaz sanıyorum, darbeleri düz hale getirir, hele de mikrostep ise.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Analyzer

Selam,

O ses step motora has bir ses hocam. Tutma torkunda iken belirgin şekilde duyulur.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

arslan74

Merhaba,

Sürücünün üretiği PWM frekansını step motorun bobinlerine bir çeşit hoparlör gibi yayiyor. Eğer frekans düşükse bizim kulağımız onu duyuyor. Eğer bu frekansı yüksek tutarsan artık kulağımız onu duymaz.

Selamlar

bigbey

Alıntı yapılan: "OG"1/8 mikrostep çalışan motordaki ince ince sesin sebebi ne olabilir ve nasıl kesilebilir. Sürücü LMD18245T.
OG Hocam
Stepleri küçültmek için nasıl bir uygulama yapıyorsunuz. 1/8 step nasıl bir şekilde yapılabiliyor.
TA6R

z

Adımlama palsları gelmeye başladığında motorun adımlama frekansında hoparlör gibi ses çıkartması son derece normal bir durumdur. Ancak, motorların dönmeden enerjili vaziyette beklerlerken tıslama benzeri bir ses çıkartmaları bazı motor sürücülerinin genel şikayetidir.

Bu ses, kimi zaman tıslama şeklinde gürültü olabileceği gibi kimi zaman da gerilimi kıyma frekansının 1/2 - 1/3 gibi sabit oranlarında bir ses şeklinde de ortaya çıkabilir.

Motor akımları sürücü tarafından sabit değerlerde tutulmak istenirken akımdaki kontrol hataları (sürücü tipine bağlı olarak kompansazyon eksikliği, gürültü vs ) bu tip seslere neden olur. Motor dönmeye başladığında bu sesler kısmen azalır. Kullandığınız çip için konuşacak olursak gnd dağılımını tekrar gözden geçirmekte fayda var. Kıyma frekansını değiştirmek de belki sonuç verebilir.

(Sürücünüz LMD18245 olmasaydı akım sens dirençlerinin kalitesini arttırmanızı önerirdim.)

Bu ses step motorlara has bir durum demek yanlış olur.  Örneğin LMD18200 kullanan sürücülerimde motorlardan bu tarz sesler duymuyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Alıntı yapılan: "bunalmis"Bu ses step motorlara has bir durum demek yanlış olur.  Örneğin LMD18200 kullanan sürücülerimde motorlardan bu tarz sesler duymuyorum.

Selam,

Doğrudur, ben kendi yaptığım sürücülerde de (LMD18245 ve Allegro chipleri ile) hazır sürücülerde de aynı sesi duyduğumdan bu motora has bir ses olarak kabul ediyordum. Bu arada 1/32 stepli, pic+L6506+L6203 kullanan bir sürücüde de bu ses minimum seviyedeydi.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

elektronik

yeri gelmişken sormak istedim
step motorların ısınma sorununu nasıl çözüyorsunuz nasıl soğutuyorsunuz ?

z

Bu sorunun cevabına geçmeden önce step motorlar neden ısınır?

Step motor sargılarının omik direnci R, sargıdan akım I ise bu sargıda ısıya neden olan güç I*I*R dir.

Hangi sürücüyü kullanırsanız kullanın bu kayıbı önlemenin çaresi yoktur.

Örneğin 1 Ohm sargı direnci 2A de 4w kayba neden olur. İki sargınında enerjilenmesi durumunda motor 8W kalem havya ile ısıtılıyor gibi düşünülebilir.

Ancak motoru ısıtan tek faktör sargı direnci değildir. Sıradan bir chopper, akımı belli bir değerde sabit tutmak isterken sargıya uygulanan gerilimi sürekli olarak açıp kapar ve akımda rıpıla neden olur.

Rıpıl frekansı kıyma frekansına eşittir ve bu değer, motor saçı için oldukça yüksek seviyedir. (Genellikle 20Khz)

Sonuç olarak motor sargı akımlarının yüksek frekanslı bu bileşeni demir kayıplarına neden olur.  (Hysteresiz + Fuko)

Motorunuz çok ısınıyor ise bu durumda suçlulardan birisi de sürücü olabilir.

Soğutma meselesine gelince. Motor gövdesini geniş makine yüzeylerine bağlamak, fan ile soğutmak uygulanan yöntemler arasındadır. Ancak bu, demir kayıplarından kaynaklanan ısının kısmen uzaklaştırılmasında işe yarar. Zira motor gövdesinde, sargıları yalayacak hava akıntısına yol oluşturacak delikler yoktur ve bakır iletkenler ısılarını kolay atamazlar.

Motoru, katalogdaki sıcaklık değerine kadar zorlamanın da büyük bir sakıncası yoktur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

Ustalarım bir soru kafama takıldı.Denemeden önce sorayım dedim.6 uçlu bir step motor açılmak suretiyle aşağıdaki gibi ortak uçlar ayrılarak 4 uçlu parelel bipolar step motor yapılabilirmi deneyen oldum acaba :)

bigbey

Denemedim ama mantıklı bir uygulama olacak sanırım..
TA6R

erkmenliharun

arkadaşım çalışır vaziyette motor voltajını kontrol et ses yüksekse voltajın düşük

ozancnc

bu mesaji siliniz...