Resetlenme yada parazitlerden arındırma

Başlatan mhk, 29 Aralık 2003, 01:51:24

mhk

Sevgili arkadaşlar. Mikrokontrol , röle ve kontaktör ile ile 2 adet 4KW motor

çalıştırıyorum. Lakin kontaktör bıraktığında mikrokontrol resetleniyor. Kartın girişine EMI filtre ve beslemeler arası kondansatör bağlamama rağmen reset olayından kurtulamadım. MCLR ucuna

kondansatör bağladım. Mikrokontrol besleme ucuna 5.1 V zener diyot bağladım olmadı. Bu konu hakkında bilgi verecek arkadaş olursa sevinirim. İyi çalışmalar.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

DumrulBey

Merhaba,

Dostum mikrodenetleyiciler ile hiç motor kontrolünü denemedim. Her halde

sorunun kesin çözümünü bulamam ama sesli düşünüp (daha doğrusu yazılı  :o ) yardımcı olmak isterim.

Doğrusu ilk aklıma gelen elektromanyetik bir indüklemeydi. Safca düşündümde

bu chipler CMOS yapıda oldukları için herhangi bir bacaktan (sadece MCLR ile ilgili bir olay olmaz) resetlenmesine sebep olacak bir parazit aldığını tahmin ediyorum. Dolayısıyla boşta tek bir bacak

bile bırakmamalı.

Sonra düşündümde harici bir besleme (bu bir pil olabilir) ile mikrodenetleyiciyi çalıştırsan ve öyle denesek. Eğer yine yaparsa bu kesin havadan elektromanyetik bir

dalganın sebep olduğu parazittir diye düşünebiliriz. Dolayısıyla mikrodenetleyici yüzeyden ve baskılı devre yollarından ekranlama yoluna kolayca gidilebilir.

Mutlaka diğer

arkadaşlarımızdan daha güzel fikirler gelir. Onları da denersen sanırın problem ortadan kalkar.

Kolay gelsin...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

hamit

Selam dostum

malesef otomasyon uygulamalarında microişlemciler böyle sorunlar çıkarmaktadır.
bunun tek

cıkar yolu micro işlemci devresini mümkün olduğu kadar dış devrelerden izole etmekle kurtula bilirsin yani butun giriş ve cıkış portlarında optocupler kullanırsan bır sorunun kalmaz bırde

beslemenin çok iyi regüle edilmiş olması gerekli.

bazı micro işlemcilerin endustıyel uygulamalar için ayrı versiyonları vardır bunlarda bu gibi olaylar için varklı önlemler

alınmıştır.

ama maliyet olarak diğerlerinden pahalıdırlar ama devreyi izole edersen bırsorun cıkmaz sanıyrum selamlarr.......

byka

sevgili dostum dc role lerde bobinlere paralel ters diyot bagla(1n4148)
fakat ac role veya kontaktorlerde bu olmaz malum

bunun yerine iyi hesap edilmiş r/C devreleri kullanılmalı
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

kesmez

kontaktörlerin bırakma anı ac voltajın yani220 voltun sıfır geçişlerine denk gelmez ...
Bu durumda devredeki bobin

üzerinde zıt yönde (o anda bobinin üzerinden geçen akım A ucundan B ucuna akıyorsa VBA, .. B ucundan A ucuna akıyorsa VAB) yüksek voltajları oluşur.

Bu olayı elimine etmenin en

güzel yolu triyak kıllanmaktır. Triyak tetiklendiğinde anotları arasındaki gerilim sıfıra düşene kadar iletimi bırakmayacağından bu bahahsettiğimiz mahsurlu durum

oluşmaz...

Ancak bu benim için mümkün değil diyorsan 4-10 mH aynı nüveye sarılmış iki bobinden oluşan ve yüksek frekanslı sinyalleri izole eden 4 bacaklı emi filitresi

kullanmalısın....

Bu filtreyi kullandığın besleme trafosunun 220 veya 12 volt kısmına bağlayabilirsin...
hala parazit devam ederse pic beslemesi için lazım olan 5 volt gerilimi 7805 gbi

regulatorlerle değil mc34063 gibi step down entegresiyle yapmalısın ...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

fyper

resetlenmelere karşı alınabilecek önlemler
--İşlemcinin besleme parazit kondansatörlerini mümkün olduğunca işlemcinin

yakınına koymaya çalış(kondansatörün işlemciden 5 cm uzakta olması bile etkileyebilir)
--röle ve vb  sürmek için kullandığın pinleri opto coupler ile izole et
--mikro işlemcinin dijital

girişlerine (hatta analog girişlerine) koruma zeneri koy
--boşta bacak bırakma
--ayrıca yollara seri konabilecek sanırım adı MUL olan parazit endüktansları varmış bunları bir

dene
--mikro işlemci yi ekranlamaya çalış

Erol YILMAZ

ayrica 16f877 veya LVP ozelligi olan baska birini kullaniyorsan RB3'e ozellikle dikkat et. Entegreye reset attirabiliyor. Hatta

programin silinmesine bile sebep olabiliyor...

mhk

Sevgili dostlar . Dediklerinizin hepsini zaten devrede yapmıştım. Yani besleme devresi girişine LCL tip emi filtre tasarlayıp

koydum. MCLR ucuna kondansatör bağladım. Pic beslemesini +5V dc regüle devresi var. Bunların üstüne PIC beslemesine 5,1V 5W zener diyot bağladım. PIC beslemesine 100nF kondansatör

kullandım. Devre şasesini oldukça büyük çizdim. Rölelere ters diyot bağladım ve buna paralel kondansatör. Girişler optıcupler izoleli vs. Bu devremde standart olarak vardı zaten :? Lakin bu şekilde

çözemedim. Sorunu kontaktörlere paralel birer kondansatör bağlayarak çzödüm. Bu yöntemi bilmeme rağmen kullanmaktan çekindim Çünkü işçiliği artıracak bir yöntemdi. 4 adte kontaktöre 4 ayrı

kondansatör gibi. İşin teorisine gelince kontaktör bırakma anında ters yüksek emk oluşturarak manyetik indükleme yaparak debvreyi etkiliyordu. Kondansatör bu yüksek pik gerilimi elimine ederek

yok etti. Olan benim devrede kullandığım filtre elemanları ve malzemelere oldu. Neyse sağlık olsun katkısı olan tüm dostlara teşekkür ederim. Son söz olarak bobin olan devrede kondasatör olmak

zorunda vesselam...

showtime

bu tip bişey benim başıma geldiğinde devrenin bulunduğu kutuyu tamamen saracak şekilde aliminyum folyo ile kaplayıp

şaseye irtibatladım. tabi devrede bol miktarda 100n kullandım

pyscoor

Bahsettiğiniz konular benim de başıma geldi ve de binbir türlü denemeler yapmama rağmen hala tam olarak bir sonuç almış

sayılmam. :(Konuyu 16F84 konu başlığında belirttim.Kontaktöre kondansatör konusu benim hiç aklıma gelmedi.Kontaktör kontaklarına bağlanacak kondansatörün kapasitesi ne kadar olacak?Bana

yardımcı olursanız çok sevinirim.

ise

100n ile 47 ohm direnci seri bağla

mhk

Ben 220 nF 400 V AC kondansatörü kontaktörlere dirençsiz direk bağlamıştım. Ayrıca Şunuda belirteyim pic beslemesi için

5V DC kaynağa ( 7805 çıkışı vs gibi ) 470-1000 uF kondansatör takmayı bu gibi parazit sinyallerinin bol olduğu devrelerde adet haline getirmelisiniz. İyi çalışmalar.

pyscoor

Kontaktör bobinine kondansatör bağladım ve devre normal çalışmaya başladı.Kontaktörlerle motoru süreyim dedim bu sefer

motor devreye girince devre tuhaflaştı.Gittim üçgen bağlı koca kondansatör bağladım(kompanze olarak) .devre yüzde yüze yakın çalışmaya başladı.Şu anki devremde başka bir güvenlik de yok(Optik

izole,parazit yalıtımları,pic beslemesine özel filtre v.s)Devrenin bu şekilde çalışmaya başlaması beni epey mutlu etti diyebilirim.Sayın mhk size şükranlarımı sunarım.

uet

merhaba
bende bu tip bir sorunla karşılaşmıştım. kontrol devrem ile rölelerin bağlı olduğu güç hattı aynıydı ve toplam

5v luk 5 tane röle vardı. röleler çektiğinde pic resetleniyordu. rölelerin gücünü farklı bir kaynaktan vererek bu sorunu çözdüm

arkadaşlar yukarıda yazdıklarınızı okudum. bir çoğunuz

manyetikten bahsetmişsiniz. pic gibi mikro işlemcilerin manyetik dalgalardan etkilenmesi için ortamda çok yüksek değerlerde manyetik dalgalar olması gerekiyor. yani normal devrelerde ve hatta çoğu

profosyonel devrelerde dahi manyetik dalgalar dijital sistemleri çok etkilemezler.

saygılar.

mcihangir

arkadaşlar banada yardımcı olmanızı bekliyorum.  kontaktöre paralel kapasite nasıl bağlanıyor cizerek veya şema ile açıklarsanız sevinirim.  birde kondansatörün değeri ne olmalı. hep aynı değerdemi kullanılıyor yoksa güce göre değişiyormu. mehmetle@yahoo.com