Resetlenme yada parazitlerden arındırma

Başlatan mhk, 29 Aralık 2003, 01:51:24

z

Sebekenin 0 oldugu anda akim ancak rezistif yukler icin 0 olabilir.
Sebekenin 0 aninda  enduktif yuklerde akim akmaya devam edecektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mmengi

Peki hocam bunu sıfara düşürmek için ne öneriyorsunuz.Biz 2-3 amperlik 1 fazlı yardımcı sargılı asenkron motoru bu şekilde sürüyoruz.Herhangi bir sıkıntı çıkmadı ama.

z

Ortada sorun yok. Akim faz farkindan dolayi sebekenin sifirinda değilde,
daha gec bir  yerde sifira iner.

mcihangir

içinde mikroişlemci bulunan bir sistemi besleyen 5V DC güç kaynağının 0V ucunu büyük bir makinanın metal gövdesine bağlayıp ve aynı zamanda bu DC güç kaynağını ve bunun dışında kontaktör, motor gibi başka AC yükleride besleyen AC 220V şebeke geriliminin de bir ucunu aynı makinanın metal gövdesine bağladığımız zaman herhangi bir tehlike veya parazit oluşurmu?

DumrulBey

Merhaba,

Eğer devre endüstriyel ortam için uygun şekilde tasarlandıysa yani parazitlerden etkilenmemesi için kapasite ve bobin donanımlıysa bir sorun çıkarmaz. Özellikle osilatör katı regüle toprağına en yakın yerde olması gerekir. Ayrıca kullanılan PIC bacakları gerektiği yerde dış devreye opto-kuplör ile bağlamalı. Kontaktörlere ise paralel kapasite. Bunlar konuşulmuştu zaten. En iyisi 36 saatlik bir test sürecinden geçir. Mikrodenetleyicinin etkilenip etkilenmediğini de 36 saatlik bir sayaç ile belirle. Eğer sayaç istenilen değeri göstermiyorsa etkilenmiş demektir. Bu durumda dış devreye yalıtımı iyileştirme yoluna git.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

mcihangir

36 saat test süresini daha önce hiç duymamıştım. bu zaman standartmıdır?
tüm sistemi 36 saat boyunca kesintisiz bir şekildemi çalıştırmalıyım?

beni asıl endişelendiren olayın tehlike boyutu, yani tüm sistemi besleyen AC 220V kaynağın bir ucu ile DC 5V elektronik devrenin toprağı makinanın gövdesine birleştiriliyor, bu durum elektronik devre üzerinde ve makinaya dokunulduğu zaman insan üzerinde herhangi bir etki oluştururmu?

DumrulBey

Merhaba,

Aslında 36 saatin hiç bit standardı yok. Tek espirisi günün farklı ısı ve şebeke dalgalanmalarından dolayı 24 saati geçmek gerek diye düşünüyorum. Bu süreyi biraz uzatıp diğer günün ortalarına alınca mesai saatleri içinde çalışmasını gözlerin ile görebiliyorsun hepsi o kadar. Yoksa vaktin varsa 48 saat yap istersen...:)

Endişene gelince; Makinenin gövdesine bağlı olan diğer uç nötr mü, yoksa toprak hattı mı?

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "mcihangir"beni asıl endişelendiren olayın tehlike boyutu, yani tüm sistemi besleyen AC 220V kaynağın bir ucu ile DC 5V elektronik devrenin toprağı makinanın gövdesine birleştiriliyor, bu durum elektronik devre üzerinde ve makinaya dokunulduğu zaman insan üzerinde herhangi bir etki oluştururmu?

Merhaba.
ben iki defa bu tip problem ile karşılaştım. eğer makinaya gelen nötr ve toprak ucu her hangi bir şekilde temas veya kopukluk yaşar iken faz ucu makinaya gerilimi taşıyor ise insanlar çarpılırlar.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

AC kaynağı tamamen izole etmen gerek, senin durumun sakıncalı
hatta kimileri direk AC yi kondansatörle düşürüp kullanırlar
ama kesinlikle devre dışarıya kullanıcı hattı vermez o şekilde tasarım yaparlar

mcihangir

peki sadece ikisinden birini makinanın gövdesine bağlasam hangisini bağlamalıyım. yani,  tüm sistemi besleyen AC 220V kaynağın toprak ucunumu yoksa mikroişlemcili kontrol kartını besleyen, DC 5V kaynağın sıfır ucunumu makinanın gövdesine bağlamamı tavsiye edersiniz.

aster

devren basit, yük (fazla akımlı) çekmeyen bir şeyse
şebekenin nötürünü (N)veya toprak hattı (MP) varsa öncelikle onu bağla
istersen 5 volt kısmın - ucunu da gövdeye bağlıya bilirsin
ama gerekmiyorsa hiç birini bağlamasan daha iyi
ama parazit gibi olaylar var dersen 5 voltun - ucunu bağlaman daha iyi

kesmez

Alıntı yapılan: "mcihangir"peki sadece ikisinden birini makinanın gövdesine bağlasam hangisini bağlamalıyım. .
Bence hiç birini bağlama , optoizolatör kullan...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

z

Şebekenin Gnd (Nötür değil) hattını ve PIC devrenin Gnd hattını cihazın metal gövdesine bağlamanda fayda var.

salim ALTIN

merhaba.
Arkadaşlar senelerden beri endüstriyel elektronikle uğraşırım ama elektronik devrenin şasesini makinanın metal gövresine bağlama ya hiç ihtiyaç duymadım ve banada endüstriyel ortamda  mantıklı gelmiyor. :!:  Bu konuya niçin ihtiyaç duyuyorsunuz. :?:
Zaten eğer makinanın gövdesi topraklanmış ise ve elektronik sistenimizi bu toprak ile irtibatlandırmak istiyorsanız bunu 1nf 1000Volt veya 2000Volt seramik kondansatör üzerinden yapabilirsiniz. Ben bundan farklı bir uygulama görmedim. :!:
Ayrıca eğer yüksek voltajlı bir sisteme kumanda ediyorsanız yüksek voltaj devresi mutlaka kumanda sisteminden optik veya manyetik izalasyonlu olmalıdır. izole olmayan sistemler kullanıcılar için tehlike oluştururlar. :!:
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

z

Benım gördüğüm NC ve CNC lerde de makine gövdesi ile elektronik devre GND i bir birine bağlıydı.