Bu basit devre çalışır mı?

Başlatan veliusta, 17 Mayıs 2013, 18:39:36

veliusta

Yukarıdaki devreyi yapmak istiyorum. Neden Ledlere tek tek direnç koyuyoruz? PCBsi küçük olsun diye yukarıdaki gibi yapmayı düşünüyorum.Dirençler Yanmaz değil mi? USB'den 500mA geçiyordu. Bu devreden en fazla kaç amper geçer?

Yani kısacası yukarıdaki devre sağlıklı bir şekilde çalışır mı?

tyildizak

Bu şekilde 100 mA'den fazla çekemeyeceğinizi düşünüyorum. Usb host'un 500 mA akıma izin verilebilmesi için bağlanan cihazın enumeration aşamasında kendini high power device olarak tanıtması gerekir.

veliusta

Alıntı yapılan: tyildizak - 17 Mayıs 2013, 19:15:14
Bu şekilde 100 mA'den fazla çekemeyeceğinizi düşünüyorum. Usb host'un 500 mA akıma izin verilebilmesi için bağlanan cihazın enumeration aşamasında kendini high power device olarak tanıtması gerekir.

http://www.ebay.com/itm/310537237319?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649 bunu aldım ve içini açtım. içinde sadece 3V Motor ,Led ve anahtar vardı. Ozaman bu nasıl çalışıyor?

tyildizak

Şu dokümanda ikinci paragrafta açıklanmış: http://www.ti.com/lit/an/slyt118/slyt118.pdf

Alıntı yapılan: veliusta - 17 Mayıs 2013, 19:55:30
http://www.ebay.com/itm/310537237319?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649 bunu aldım ve içini açtım. içinde sadece 3V Motor ,Led ve anahtar vardı. Ozaman bu nasıl çalışıyor?

Bilgisayara göre değişiyor olmalı, demek ki her üretici standartlara uymuyor.

Çektiği akımı ölçtünüz mü?

Okan AKÇA

muhendisbey

USB'ler ikiye ayrılır. Yüksek güçlüler (500mA-600mA) ve düşük güçlüler olmak üzere. Her cihaza ikisini de koymaya çalışırlar. Ancak her cihazda muhakkak yüksek güçlü olanı vardır. (harici hdd beslemek için)

5-3.2=1.8V
1.8/90=0.02A
0.02*3=0.06A=60mA eder.
Led başına
0.2A=20mA
20/5Led=4mA

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

islergucler

Datasheetinden led akımına bakmak gerek 400mA falan çekebilir bu devre. Ancak sorun akım değil zaten. Bu devre bu hali ile çalışmaz. Voltaj yetmez. 20V luk bir besleme gerekir.  Ek devre gerekir.

timpati

ucuz ya da pratik (yani tembel işi) olsun diye bazılarının yaptığına bakmayın siz; LED'lerin paralel bağlanması pek tavsiye edilmez. çoğunlukla seri bağlarız tabii her ledin isteyeceği gerilimin toplamı kadar bir gerilim kaynağınız varsa. siz ne yazık ki sadece 5 volta ve ortalama 3.3voltluk yüklere sahipsiniz. bu durumda bana göre en sağlıklısı her bir lede birer seri direnç takılması.

verilen şemada 90 ohmluk seri dirençler kullanılmış. ledleri 3.2 volt alsak, 5V'tan geriye 1.8V kalır, bu da her kol için sadece 20mA'e izin var demektir. sözkonusu akım 5'e bölüneceği için (eşit olacağının garantisi yok, paralel bağlantının 2 sakıncasından biri bu) led başına 4mA düşecektir ki bu da o ledi doğru dürüst ışıldatmaz bile.
why mr. anderson, why ?

muhendisbey

Alıntı yapılan: islergucler - 17 Mayıs 2013, 20:24:07
Datasheetinden led akımına bakmak gerek 400mA falan çekebilir bu devre. Ancak sorun akım değil zaten. Bu devre bu hali ile çalışmaz. Voltaj yetmez. 20V luk bir besleme gerekir.  Ek devre gerekir.
5/90=0.056
0.056*3=168mA
Bu devrenin 400mA çekme gibi bir lüksü yok. LED'ler kısa devre olsa bile...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Okan AKÇA

ledleri seri baglayınız direnç üzerinde güc harcatmayınız 100ma den 4*5=20 led

Kabil ATICI

Daha önceki kırmızı led'lerde paralel bağlama çalışmalarım pek iyi olmamıştı. Çünkü kullanılacak LED'lerin özdeş olması gerekiyor. En azından iletim gerilimlerindeki küçük farklar ne yazık ki farklı parlakla yanmalarıyla sonuçlanmıştı.

Özdeş ledleri bulabilirseniz bir deneyin en azından daha sonra neden oldu veya olmadı diye konuşuruz.
ambar7

islergucler

Alıntı yapılan: muhendisbey - 17 Mayıs 2013, 20:27:46
5/90=0.056
0.056*3=168mA
Bu devrenin 400mA çekme gibi bir lüksü yok. LED'ler kısa devre olsa bile...

15 tane 3.3V luk led ortalama 20mA cekse 300mA  çeker.  Datasheeti olmayan ledin çekeceği akımı, saçma sapan bir şemaya bakarak hesaplıyorsunuz. Uyduruk hesaplar yapmayın.

muhendisbey

Alıntı yapılan: islergucler - 17 Mayıs 2013, 21:21:01
15 tane 3.3V luk led ortalama 20mA cekse 300mA  çeker.  Datasheeti olmayan ledin çekeceği akımı, saçma sapan bir şemaya bakarak hesaplıyorsunuz. Uyduruk hesaplar yapmayın.
Uyduruk hesap dediğin şey yıllardır yapılan hesaplama. Düğüm analizi, göz analizi ne yaparsan yap. Sonuç değişmez.
90Ohm dirençten 300mA geçerse kaç Volt oluşur sadece buna cevap ver. Basit bir soru. (Soruda enerjinin korunumu kanunu geçerlidir, K.B. metotlarını kullanmak yasaktır. )

mesaj birleştirme:: 17 Mayıs 2013, 21:45:59

Soruyu güncelliyorum.
90Ohm dirençten 100mA geçerse?

tyildizak

Ledin çektiği akımı datasheet belirlemez, datasheet size sınırı verir, siz bu sınırlar içinde  istediğiniz akıma göre hesap yaparsınız. Hesap uyduruk değil.

islergucler

Sizler elektronikçi iseniz ben değilim sanırım.

Bu devre 300-400mA arasında akım çeker.  5V ilede çalışmaz. Bunu göremeyecek kadar kör iseniz ne diyeyim.  İnanmıyorsanız devreyi kurarsınız görürsünüz ne kadar akım çekeceğini.