Mühendis çalışma masası

Başlatan salih18200, 25 Haziran 2015, 12:34:16

salih18200

Arkadaşlar,

Çalıştığımız iş yerinde sürekli yeni projeler ile uğraşıyoruz. Aynı anda bir kaç farklı proje ile ilgilenmek gerekiyor.
Bu projeler sonucu oluşan prototipler deneme kartları filan hepsi masanın üzerinde ortalık çorbaya dönüyor.
Bu karışıklığı ortadan kaldırabileceğimiz üzerinde havya, osiloskop vs. kullanabileceğimiz aynı zamanda çalışmalarımızı ve malzemelerimizi gruplayarak istifleyebileceğimiz çalışma masaları mevcutmudur. Tercihim atölye masası tarzında olan demir yığınları değil. Bunun yerine ofis ortamında kullanılabilecek
daha modern görünüşlü çalışma masaları.

RaMu

Ben masam misal 1 metre kare ise
ön yarısına yarım metrekare bir parça koyuyorum,
yani 3mm-5mm kalınlığında herhangi bir düz yüzey masanın üstünde oluyor,
bu kısmda bir proje çalışıyorum,
diğer projeyle ilgilenmem gerektiğinde onu kaldırıp diğerini koyuyorum,
masanın pc masasının klavye çekmecesi gibi çekmecesi var,
çalışmadığım projeyi buraya kaldırıyorum,
projeyi çekmeceye kaldırınca birden heryer düzenli oluyor.
Öğrenciyken böyle yapıyordum.
Şun hoşuma giden L şeklinde büyük masalar, masada bol bol çekmeceler.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

alexsi

@salih18200 hocam,
"Komtek Mekom Metal Ayaklı L Masa" türünde masaları kullanmanızı tavsiye ederim. Farklı renkte bulabilirsiniz.Reklamda oldu sanki:).Şaka bi yana Ar-Ge'de bu tipten masalar kullanıyorduk. Uygun masa boyutu bulabilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 25 Haziran 2015, 13:34:16

Masa önüne dikme tahta kullanarak 3lü 5lli 220V yi bu tahtaya montajlanabilir. Ayrıca malzemelerin dışarı devrilmesini önleyeblirsiniz.
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

mufitsozen

sayin @Melih1802'nin verdigi google linkindeki ureticiler ile temasa gecerek resimdeki gibi bir duzenek kurabilirsiniz.

cook seneler once biz kendimiz buna benzer bir kucuk elektronik calisma odasi hazirlamistik.

temel kriterlerimiz:

- bir suru priz,
- bir suru raf (kat kat)
- bir suru cekmece (buyuk hacimli ve yakin mesefade
- masa arkalari ve yanlari alet, elektrink eleman kart vb dusmesin diye 10 cmlik bir cikinti ile korunmali.
- lehim, havya ucu vb dusunce zarar gormeyecek, cabuk silinip temizlenebilen bir yuzey.
- kartlarinizi yaptiginiz standard boylarda rayli kucuk dolaplar (prototip, arizali vb kartlari saklamak icin)
vs vs idi

ama siz zaten bunlarin hepsini biliyorsunuzdur, bende tereciye tere satar gibi oldum :)

ama ne ve nasil yaparsaniz yapin kisa bir sure sonra sonuc asagidaki gibi olacak  ;D

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

alexsi

@mufitsozen hocam haklı, O nedenle lehim yaptığınız yer ile test yapıp kodu yazdığınız yeri ayırmanız daha uygun olur gelen müşteriyi atölye imajından kurtarmanız, daha profesyonel görüntü sağlamak için ofis ortamına sokmanız lazım. bahsettiğinim masa tipi bu iş için daha uygun geliyor bana.
(Lehim,Malzeme, EMC,RF) Test odası ayrı, ofis ayrı olmalı(yazılım ve yazılım testi))
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

salih18200

Masa bu fotoda ki gibi düzenli

Bu resimdeki gibi farklı genişlik ve çeşitte rafları olsun

Buradaki gibi fonksiyonel olsun

Vereceği imajda şu şekilde olsun :)

Böyle bir masa üretirseler de haberim olsun :)

alexsi

@salih18200, çinlilere sormak lazım. Multifonksiyonlu birşey vardır muhakkak. :) Ne de olsa 1m2-2m2 yerde yasıyorlar adamlar.

z

Amaç müşterinin gözünü boyamaksa havalı herhangi bir masa alıp üstüne ikinci bir gösteri amaçlı scop sinyal jenaratörü vs koyacaksıız. Bir de bir iki devre.

Asıl çalışma masanız pasaklı dağınık olacak. Temiz masa da kod bile yazılmaz. Ben yazamıyorum. Klavyenin yanına devreni koydun. Mecburen scop da olacak. Klavyenin diğer yanına bir iki doküman onun üstüne bir başka doküman bir doküman da bir tane daha karalama kağıtları vs vs derken ortalık panayır alanına dönüyor.

Şu anda bir kaç masam var. Çalışacak alanım çok az.

En güzel çözümü U masa yapmakda buldum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

CRT monitörü atalım. LCD takalım. baya yer açılır.

salih18200

Projeler yeterince strese sokuyor. Birde masa dağınık olunca insan iyice stres oluyor. Her insanın yapısı farklıdır. Ben düzenli ve temiz bir masayı tercih ederim.

z

Bir kere nasıl çalışıyorsun?

MCU için kod geliştirdiğini varsayalım. (Led yakıp söndürme değil de sinyal falan işleyeceksin)

Klavye+Ekran olacak.
Muhasebe programı yazmıyorsan Scopa elin mahkum.
Havya lehim de olmak zorunda. Arada devreye de müdahele etmek gerekecek.
Avometre + Sinyal jenaratörü keyfe keder.

Bu kadar cihaz bile klavye etrafını bir anda doldurur.
Cihazları rafa koyarım diyebilirsin fakat cihazlara bakmak için kafanı kaldır indir strese girersin.

Eeee daha doküman açman lazım. Bir tane ile kurtulamazsın. Karalama kağıtların olacak daha.

Bu durumda daire masa yaptırcaksın. Hani bugünlerde facebooka konu olan iftar yemeği yenen daire masadan. O kadar büyük olmasına gerek yok ama daire olsun.
Tam ortasına delik deleceksin. Oraya bir döner sandalye.

Emekleyerek  o sandalyeye ulaştınmı sorun çözülmüş olur.

patasana

Bar tezgahlarda acılıp kapanan masa kısımları var. Daire masaya bunlardan bir kişinin gececeği kadar, acılıp kapanan düzenek yapılırsa sürünmeye gerek kalmaz. :)

Lehim kesme biçme farklı masada olmalı. Elektronik malzemelerde o masaya istiflenebilir.  2 Masa arasında gidip gelmek yorulmaya sebep olmaz. Sağlıklı kalmak için bir gereklilik olarak görülebilir.

Sigarda içilmezse, temiz olmaya 1 adım daha yaklaşılmış olur.

z

Eşeğin aklına karpuz kapuğu düşürdünüz.

24x27 cm üçgen bir parça çalışma masamı acaip genişletecek.

Ahanda oldu. Allah sizden razı olsun çokdandır yapmak istiyordum.

omereliusuk