Ynt: "Diode Logic Gates" Kullanımı

Başlatan Cemre., 14 Mart 2016, 18:45:39

Cemre.

Merhaba,

Basit bir proje ödevinde AND kapısı ihtiyacım oldu. Daha doğrusu tek PWM çıkışlı işlemcimi kullanarak işlemcinin diğer iki piniyle PWM sinyalini yönlendirebilmek istiyorum. Bunun için de iki adet AND kapısı kullanmayı düşünüyorum.

AND kapısı için internette bulduğum şu devreyi kullansam bir sorun yaşar mıyım? Misal 7408 ile farkı nedir? Ya da fark var mıdır?

mesaj birleştirme:: 14 Mart 2016, 19:05:10

LTspice IV ile böyle bir simulasyon sonucuna ulaştım. MOSFET sürmek için bu sinyali kullanabilirim sanıyorum?

t2

Mosfet ile yapılacak iş önemlidir. mosfetten 10mA geçecek,  lambayı saniyede 1 kere açıp kapatacak ise mu devre ile mosfet anahtarlanabilir.

Mosfet 10 amper gibi yüksek akımlı olarak kullanılacak, 20kHz pwm gibi başka anahtarlama  sinyalleri ile birlikte kullanılacak ise anahtarlama kayıpları artabilir. mosfet ısınarak bozulabilir.

Cemre.

@t2 Hocam üstteki grafik Mosfet Drain ucu gerilimini, alttaki ise RC filtredeki Vc gerilimini gösteriyor.

Üçgen dalga periyodu 50uS (20kHz), Sinus dalga periyodu 10mS (50Hz).
Bu şartlar altında 20kHz anahtarlama frekansında çalışıyor.

Devrede mosfeti sürmek için 1 adet NPN transistör kullandım. Push-Pull yapı da kullanabilirim. Ya da Mosfet ve Sürücü çifti önerebilirseniz onu da kullanabilirim. Yükün hiç önemi yok 1W da olabilir 100W'da, yük de basit bir lamba veya R-L yükü gibi düşünebiliriz. Sonuç olarak yapmaya çalıştığım şey bir inverter devresi. Ah şu ödevler :)

Teşekkürler, iyi akşamlar.

t2

Yükün önemi var.
Mosfet ne kadar ciddi yükü anahtarlayacak ise, o kadar ciddi sürücü gerekir. Kesin ödev değil mi?  Eminsiniz yani?

RC filtreye gerek yok. R5 yüktür.

Cemre.

Alıntı yapılan: t2 - 14 Mart 2016, 23:43:33
Yükün önemi var.
Mosfet ne kadar ciddi yükü anahtarlayacak ise, o kadar ciddi sürücü gerekir. Kesin ödev değil mi?  Eminsiniz yani?

RC filtreye gerek yok. R5 yüktür.

Kesin ödev hocam. Niye böyle dediğinizi anlamadım ama yarın bu devreyi gidip güneş paneli inverteri olarak kullanmaya çalışmayacağım :D

Bayağı bildiğiniz ödev ve ne kadar kısa yoldan halledebilirsem o kadar iyi :)

iyildirim

TC4468 gibi çift girişli, AND kapılı, low side  mosfet sürücü kullanılabilir.
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/21425b.pdf

t2

Ödevse, fazla endişeye gerek yok o zaman. Ufak bir yükle deneme yapabilirsiniz. Sorun çıkmaz gibi.

Cemre.

Alıntı yapılan: iyildirim - 15 Mart 2016, 04:42:41
TC4468 gibi çift girişli, AND kapılı, low side  mosfet sürücü kullanılabilir.
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/21425b.pdf

Hocamın önerisinden yola çıkarak başım fazla ağrımasın diye, NCP81071 (nette buldum ama TRde yok) gibi iki kanal her iki kanal için de enable ucu olan mosfet sürücü entegresi arıyorum.

z

Neden AND kapısının arkasına herhangi bir sürücü koymuyorsun?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 15 Mart 2016, 12:04:15
Neden AND kapısının arkasına herhangi bir sürücü koymuyorsun?
@z Hocam başta düşüncem bu yöndeydi ama bi üstte yazdığım gibi ufacık bi IC ile bütün işi halletmek daha cazip geldi. Var mı dual channel enable mosfet driver iç piyasada bildiğiniz?

z

Çip bilmiyorum ama and kapısını gene 2 diyod ile yapacaksın. İşin içinde 2. bir çip olmayacak.

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 15 Mart 2016, 12:33:32
Çip bilmiyorum ama and kapısını gene 2 diyod ile yapacaksın. İşin içinde 2. bir çip olmayacak.
Diyotlu AND kapısı ve Driver IC diyorsunuz. Şu entegrenin muadilini bulamazsam öyle yapayım hocam. Teşekkürler ilginiz için.

z

Senin iki siyanlin var ve bunları AND yapıp mosu sürmek istiyorsun.

Sinyallerden birini invert etme durumun olabiliyorsa

TLP251 gibi opto sürücü kullanırsan bunun ledini iki çıkışa bağlarsın. Çıkışardan birisi 1 diğeri 0 olmazsa led yanmaz mos sürülmez.

Dolayısı ile AND işlemi kendiliğinden gerçekleşmiş olur.

Tek farkla   Y= A AND (NOT B)

Invert etme işlemini yazılımdan yapabiliyorsan hiç ilave devreye ihtiyacın kalmaz.